مرکز آموزش میهن وب هاست

مرکز آموزش میهن وب هاست

بررسی میزان مصرف منابع سایت از طریق کنترل پنل هاست(Resource usage)

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

کاربرانی که از هاست های میهن وب هاست استفاده می نمایند همواره می توانند از داخل هاست خود میزان مصرف منابع سایت را در بازه های زمانی متفاوت بررسی نمایند.

برای مشاهده میزان مصرف منابع می توانید وارد هاست شده و از بخش Metrics روی گزینه Resource usage کلیک نمایید.
1- CPU Usage
میزان مصرف سی پی یوی سایت را نمایش می دهد.
2- I/O Usage 
مخفف Input / Output Usage می باشد که میزان خواندن/نوشتن اطلاعات سایت را از هارد دیسک بیان می کند. زمانی که کاربر درخواستی هم چون باز کردن یک صفحه از سایت را دارد، این درخواست به دیتابیس سایت که در حافظه سرور قرار دارد، ارسال می شود که این میزان مصرف سرعت خواندن/نوشتن اطلاعات سایت است.
3- IOPS
تعداد اعمال Read/Write در ثانیه است.
4- Entry Processes
 تعداد پردازش های ورودی به سایت در هر ثانیه می باشد. به طور مثال تصور نمایید سایت شما در ثانیه 10 بازدید کننده آنلاین دارد که هر کدام درخواست بازکردن 10صفحه جداگانه را دارند، در این صورت میزانEntry Process، برابر 100 خواهد بود. در صورتی که 10 کاربر مذکور همگی درخواست بازکردن 1 صفحه را داشته باشند میزانEntry Process برابر 10 است.
5- Physical Memory Usage
با عنوان میزان حافظه فیزیکی مورد استفاده سایت شناخته می شود.
6- Number Of Processes
تعداد پردازش های موجود روی سایت را نمایش می دهد.
7- virtual Memory Usage
به میزان استفاده هر یوزر از حافظه مجازی گفته می شود و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سیستم عامل حافظه کافی برای پردازش های خود نداشته باشد. کمبود حافظه مجازی می تواند موجب خطاهای out of memory شود. در واقع از آن به عنوان یک رم موقتی استفاده می شود. این مورد به سیستم اجازه میدهد تعداد بیشتری از برنامه ها و داده های مربوط به آنها را اداره کند.

پس از ورود به هاست گزینه "Resource usage" را از بخش "MRTRICS" کلیک نمایید.

بررسی میزان مصرف منابع سایت در سی پنل
تصویر(1)

در صفحه جدید روی "Details" کلیک کنید.

بررسی میزان مصرف منابع سایت در هاست
تصویر(2)
سپس در صفحه جدید و از بخش "Timeframe" می توانید بازه مد نظر را انتخاب نمایید و نمودار های مصرف منابع سایت خود را مشاهده نمایید.
مصرف منابع دیتابیس در هاست
تصویر(3)
خط قرمزی که در تصویر وجود دارد، همانطور که از راهنمای کنار جدول قابل درک است، بر اساس میزان محدودیت شما تعریف شده است و استفاده بیشتر از آن مقدار، باعث کند شدن و در برخی موارد عدم لود شدن سایت می شود. در صورتی که مشاهده کردید به این خط قرمز بسیار نزدیک شده اید لازم است تا با ارسال یک درخواست پشتیبانی، سرویس خود را به پلن هایی با منابع بیشتر ارتقا دهید.

خط سبز نیز بیانگر میزان مصرف سایت شما می باشد.

خط آبی کم رنگ هم به نام "Faults" میزان خطاهای رخ داده را نشان می دهد یعنی در بازه های زمانی مد نظر سایت برای کاربر در دسترس نبوده است.

 مشاهده مصرف منابع رم در سی پنل
تصویر(4)

برای بررسی و مشاهده نوع خطا می توانید از آخرین نمودار استفاده کنید. در نمودار آخر دلیل رخ دادن خطا ها ثبت می شود.

 بیانگر این است که به دلیل 100% شدن CPU و درخواست پردازش بیشتر، سایت از دسترس خارج شده است.
 به دلیل درگیر بودن تمام Entry Process ها امکان پاسخ به درخواست های جدید وجود ندارد و سایت با خطا روبرو شده است.
 یعنی virtual memory پر شده است و امکان افزودن موارد جدید به آن وجود ندارد، به همین دلیل خطا رخ داده است. معمولا کاربران در این حالت با خطای maximum memory allocated روبرو می شوند.
 زمانی که تمام Process های اختصاص داده شده  به یوزر در حال کار باشند و Process آزاد وجود نداشته باشد، این خطا رخ می دهد. معمولا کاربران در این زمان با خطای 500 یا 503 روبرو خواهند شد.
 یعنی Physical memory به طور کامل پر شده است و امکان انجام درخواست جدید کاربر وجود ندارد. در این زمان ممکن است حتی خطای 500 یا 503 مشاهده شود.
 این بخش به معنی درگیر شدن تمام توان نوشتن و خواندن سرویس است. در این صورت سایت با کندی روبرو شده یا از دسترس خارج می شود.
 محدودیت های IOPS تعداد کل عملیات خواندن/نوشتن در ثانیه را محدود می کند. زمانی که به حد مجاز رسید، عملیات خواندن/نوشتن متوقف می شود و در این زمان خطا رخ می دهد.

 بررسی مصرف منابع در یک تاریخ خاص در سی پنل
تصویر(5)

برای بررسی جزئیات بیشتر می توانید روی گزینه "Snapshot" (تصویر5) کلیک نمایید و در بازه های زمانی مختلف جزئیات مصرف منابع در مسیر ها و فایل ها را مشاهده نمایید:
این بخش دارای سه زیر مجموعه است:
Process list : در این بخش تمام process های درگیر در آن لحظه زمانی به همراه درصد استفاده آن ها از CPU و Ram، دیده می شود.

بررسی لیست Processها در هاست
تصویر(6)

Database Queries : در این بخش کوئری های زمانبر دیتابیس نشان داده می شوند.
HTTP Queries : این بخش نشان می دهد که چه آدرس هایی از سایت برای چند ثانیه در حال اجرا بوده و متد استفاده شده آنها چه مواردی بوده است. 
بررسی HTTP Queries در سی پنل
تصویر(7)
4.5/5 از 20 رای