مرکز آموزش میهن وب هاست

مرکز آموزش میهن وب هاست

آموزش Git™ Version Control در سی پنل

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

گیت یک سیستم کنترل نسخه (distributed version control system) است که به اختصار به آن VCS گفته می شود. به کمک این سیستم متن باز و رایگان می توانید تغییرات ایجاد شده در فایلها را به راحتی ردیابی کنید. به عنوان مثال، اگر یک فایل را ویرایش کنید، گیت می تواند دقیقاً به شما بگوید چه چیزی تغییر کرده، چه کسی آن را تغییر داده و علت تغییر چه بوده است. لذا برای انجام پروژه های بزرگ که گروهی از افراد در آن سهیم هستند، بسیار مفید است.

یک نکته خیلی مهم که لازم است بدانید این است که بین گیت (Git) با گیت هاب (GitHub) فرق وجود دارد. بسیاری این دو را یکی می دانند در صورتی که گیت هاب یک سرویس آنلاین مبتنی بر ابر برای میزبانی پروژه هایی است که از مخازن گیت برای توسعه استفاده میکنند. به عبارت دیگر اگر شما نیز  پروژه ای روی مخزن گیت دارید، می توانید با بارگذاری آن در مخازن گیت هاب، از هر نقطه از جهان به پروژه خود دسترسی داشته و روی آن با دیگران فعالیت کنید.

در سی پنل ابزاری با نام Git Version Control وجود دارد که به شما امکان می دهد مخازن Git را به راحتی به cPanel خود منتقل کنید. ابزار Git Version Control cPanel یک رابط گرافیکی مناسب را فراهم می کند که با استفاده از آن می توانید به مخزن های Git بدون استفاده از خط فرمان دسترسی داشته باشید.

از این ابزار می توانید برای نصب و بروز رسانی وب سایت ذخیره شده در مخزن Git استفاده کنید. به صورت کلی اگر در GitHub به صورت تیمی یا انفرادی پروژه ای را طراحی کرده اید، می توانید با استفاده از Git Version Control در سی پنل، پوشه ها و فایل های پروژه را به هاست خود منتقل و آن را راه اندازی نمایید.
در مثالی که در ادامه آمده است، یک توسعه دهنده؛ اسکریپتی ایجاد کرده و آن را در مخزنی در Github قرار داده است. برای نصب این اسکریپت از مخزن Git، مراحل زیر را دنبال کنید:
  1. ابتدا وارد کنترل پنل هاست خود شوید و سپس روی گزینه "Git™ Version Control" کلیک نمایید:

آموزش Git™ Version Control در سی پنل
تصویر(1)
  1. در صفحه Git Version Control، روی "Create" کلیک کنید:

آموزش Git™ Version Control
تصویر(2)
در صفحه "Create Repository"، بررسی کنید که بخش "Clone a Repository" فعال است.
دسترسی به پروژه های گیت در سی پنل
تصویر(3)

در کادر متن "Clone URL" (شماره1)، آدرس مخزن را برای کلون تایپ کنید. در این مثال، اسکریپت موردنظر از GitHub کلون می شود.

در کادر متن "Repository Path" (شماره2)، مسیری که قرار است فایل های اسکریپت یا سایت موردنظر در آن قرار داده شود را تایپ کنید.

در کادر متنی "Repository Name"(شماره3)، یک نام برای مخزن خود تایپ کنید.

و در نهایت روی گزینه "Create" (شماره4) کلیک نمایید تا کلون انجام شود.
نکات مهم:

  • نشانی اینترنتی وارد شده در بخش Clone URL نمی تواند شامل نام کاربری و رمز عبور باشد.
  • این نشانی اینترنتی باید شامل پروتکل های زیر یا استفاده از قالب user@example.com/path باشد، در اینجا user نام کاربری را نشان می دهد، example.com نمایانگر دامنه است و path نشان دهنده مسیر مخزن است.
http://https://ssh://git://
  • نمی توانید یک مسیر مخزن محلی وارد کنید.
  • محدودیت های کارکتری: شما نمی توانید مخازن را با مسیرهایی که شامل فضای سفید یا هر یک از کارکتر های زیر است ایجاد، حذف یا مشاهده کنید:
\ * | " ' <>& @ ` $ {}[](); ? := % #`
  • اگر دایرکتوری مشخص شده در حال حاضر وجود نداشته باشد، سیستم آن را ایجاد می کند.
  • اگر دایرکتوری مشخص شده از قبل دارای مخزن باشد، سیستم به طور خودکار آن را به لیست مخازن تحت مدیریت cPanel اضافه می کند.
آموزش Git™ Version Control در هاست
تصویر(4)
پس از پایان کلون فایل های اسکریپت یا سایت موردنظر با مراجعه به مسیر مشخص شده در مرحله قبل، می توانید نتیجه کار را مشاهده کنید. وقتی به مسیر انتخاب شده در مرحله قبل (تصویر4، شماره2) مراجعه می کنید، می توانید فایل ها و پوشه های اسکریپت کلون شده را مشاهده نمایید.
3.5/5 از 5 رای

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 10 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند