مرکز آموزش میهن وب هاست

مرکز آموزش میهن وب هاست

پیکربندی authentication با putty در سرور های لینوکس

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

 

SSH (مخفف Secure SHELL) یکی از پرکاربردترین پروتکل‌های شبکه جهت اتصال و ورود به سرورهای لینوکسی از راه دور است. یکی از دلایل اصلی محبوبیت آن امنیت بالا به واسطه رمزنگاری می‌باشد. این پروتکل نسبت به سایر پروتکل‌ها از امنیت بالاتری برخوردار است و به شما اجازه می‌دهد از کلید عمومی (public key) برای احراز هویت استفاده نمایید. زمانی که از کلمه عبور SSH برای ورود از راه دور به سرور‌های لینوکسی استفاده می‌کنید از امنیت کمتری برخوردار است زیرا کلمه عبور می‌تواند توسط حملات brute-force شکسته شود. احراز هویت از طریق Public Key امن ترین متد جهت ورود از راه دور می‌باشد. زیرا رمزگشایی کلید تقریبا غیرممکن است و private key تضمین خواهد کرد فرستنده همیشه همان شخصی است که ادعا می‌کند. در این مقاله به بررسی نحوه تولید و استفاده از SSH Keys در پلتفرم ویندوز و پیکربندی authentication با putty پرداخته می‌شود. با انجام این فرایند، امکان ورود به سرور‌های لینوکسی از راه دور به صورت خودکار و بدون نیاز به وارد کردن کلمه عبور، میسر می‌گردد.

مرحله 1: نصب Putty و تولید جفت کلید SSH

1- در اولین مرحله نیاز است به سایت رسمی Putty مراجعه نموده و آخرین نسخه ارائه شده از برنامه Putty برای سیستم عامل ویندوز را نصب نمایید.

نصب و پیکربندی authentication با putty
تصویر(1)

2- پس از اینکه نصب Putty انجام شد، از منوی Start ویندوز، کلمه Putty را جستجو نموده و برنامه "PuTTygen" که برای تولید جفت کلید است را اجرا نمایید.

چگونگی پیکربندی authentication با putty
تصویر(2)

3- پس از باز شدن برنامه، می توانید به تولید کلید‌ها بپردازید. کلید "RSA" با طول 2048 bits را انتخاب نموده و روی "Generate" کلیک نمایید. نیاز است نشانگر ماوس را بدون نظم خاصی روی فضای خالی پنجره "Putty Key Generator" حرکت دهید تا کلید‌های SSH تولید شود.

دلایل پیکربندی authentication با putty
تصویر(3)
تولید کلید برای پیکربندی authentication با putty
تصویر(4)

4- پس از تولید کلید ها، بهتر است یک "Key Comment" اضافه کنید تا بتوانید به راحتی کلید خود را شناسایی نمایید. سپس هر دو کلید (کلید عمومی و خصوصی) را در محلی امن روی کامپیوتر خود ذخیره کنید. محل ذخیره Private Key بسیار اهمیت دارد. زیرا چنانچه فردی کلید را به دست آورد می‌تواند به سادگی و بدون نیاز به وارد کردن کلمه عبور، وارد سرور شما شود. همچنین جهت افزایش امنیت می‌توانید یک عبارت عبور (passphrase) برای محافظت از کلید‌های خود انتخاب نمایید اما برای فرآیند‌های خودکار از تنظیم این بخش خودداری کنید. زیرا هر بار که قصد ورود به سرور داشته باشید از شما می‌خواهد که کلمه عبور را وارد نمایید.

کامنت برای پیکربندی authentication با putty
تصویر(5)
مراحل پیکربندی authentication با putty
تصویر(6)
با پیکربندی authentication با putty امنیت کمتر می شود
تصویر(7)
انتقال کلید ها برای پیکربندی authentication با putty
تصویر(8)

5- پس از اینکه هر دو کلید را ذخیره کردید، به پنجره Putty Key Generator بازگردید. محتوای فیلد "...Public Key" را کپی نموده و در یک فایل متنی ذخیره نمایید. این کلید باید بعدا در فایل authorized_keys مربوط به OpenSSH، در سرور ریموت وارد شود.

نحوه پیکربندی authentication با putty
تصویر(9)
ذخیره تنظیمات پیکربندی authentication با putty
تصویر(10)

مرحله 2: کپی کلید SSH جهت ورود بدون رمز با استفاده از Putty

6- حالا زمان پیکربندی authentication با putty فرا رسیده است، برای این کار کلید را در سرور مقصد کپی کرده و تنظیمات مربوط به ورود خودکار را انجام خواهید داد. از طریق برنامه Putty با استفاده از یوزر اصلی (یوزر root یا یوزری که دسترسی root داشته باشد) وارد سرور شده و در مسیر هوم دایرکتوری کاربر موردنظر، یک دایرکتوری به نام .ssh و در داخل آن یک فایل با نام authorized_keys ایجاد نمایید. جهت انجام این کار از دستورات زیر استفاده کنید:

pwd 

mkdir .ssh

nano .ssh/authorized_keys

با استفاده از دستور pwd، می‌توانید مسیر جاری خود را در سرور بررسی نموده و اطمینان حاصل نمایید که در مسیر درستی هستید.

7- در سرور فایل authorized_keys را باز نموده و متنی که از فیلد Public Key مربوط به Putty Key Generator کپی کرده بودید را در این فایل پیست نمایید. تغییرات را ذخیره نموده و فایل را ببندید. محتوا را مجددا بررسی نموده و سپس سطح دسترسی (permission) دایرکتوری ssh. و فایل authorized_keys را روی 700 تنظیم نمایید و از سرور خارج شوید. برای موارد مذکور، می‌توانید از دستورات زیر استفاده نمایید:

cat .ssh/authorized_keys

chmod -R 700 .ssh/

exit

ورود بدون رمز پس از پیکربندی authentication با putty
تصویر(11)

8- جهت اتصال خودکار و ورود به سرور نیاز است که فایل Private Key را به برنامه کلاینت Putty اضافه نمایید. Putty را باز کرده و در فیلد Host Name، نام یوزر و سپس آی پی یا FQDN را با فرمت user@domain.tld وارد نمایید. اگر پورت ssh شما متفاوت است آن را نیز در فیلد مربوطه وارد کنید. از منوی "Category" در سمت چپ، گزینه "SSH" و سپس "Auth" را انتخاب نمایید. در صفحه مربوطه، روی دکمه "Browse" کلیک نموده و فایل Private Key را انتخاب و اضافه کنید.

اضافه کردن key ها برای پیکربندی authentication با putty
تصویر(12)

9- پس از اضافه کردن کلید خصوصی، از منوی سمت چپ گزینه "Session" را انتخاب نمایید. یک نام برای تنظیمات سشن فعلی در نظر بگیرید و آن را ذخیره کنید.

فایده پیکربندی authentication با putty
تصویر(13)

10- حال می‌توانید با استفاده از putty اتصال SSH خود را به صورت خودکار و امن به سرور برقرار نمایید. تنها نیاز است سشن مربوطه را بارگذاری نموده و روی دکمه "open" کلیک کنید.

نمونه پیکربندی authentication با putty
تصویر(14)
5/5 از 2 رای

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 12 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند