مرکز آموزش میهن وب هاست

مرکز آموزش میهن وب هاست

انواع خطاهای SMTP و آموزش رفع آنها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

می توان از لیست کدهای خطای SMTP برای تعیین سریع دلیل برگشتن ایمیل یا دلیل دریافت خطای SMTP هنگام ارسال ایمیل استفاده کرد. اگر در بررسی ایمیل های برگشتی SMTP مهارت کافی ندارید، بررسی دلیل برگشت خوردن ایمیل ها و نحوه رفع خطاها دشوار خواهد بود
به همین دلیل در این آموزش 21 مورد از رایج ترین کدهای خطا برگشتی SMTP معرفی می شود.
تصویر(1)
ساختار کد پاسخ خطای SMTP
کد پاسخ SMTP از سه رقم تشکیل شده است:
1) کلاس کد خطا: این رقم اول نشان می دهد سرور این دستور را قبول کرده است یا نه. عدد اول از 1-5 می باشد، یعنی رنجی از اعداد یک تا 5. هر مقدار تعیین می کند:
آیا سرور دستور را قبول کرده است؟
سرور عملی را انجام داده است؟
سرور مشکل موقتی روبرو شده است؟
سرور خطایی روبرو شده است ؟
و غیره ...
2) موضوع: رقم دوم در کد پاسخ SMTP به شما اطلاعات بیشتری می دهد، با بیان اینکه آیا این مشکل مربوط به اتصال است یا مشکل دیگری وجود دارد.
3) جزئیات: آخرین شماره اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت انتقال ایمیل ارائه می کند.
اکنون که شما درک اساسی از کد پاسخ SMTP دارید، در زیر 21 کد متداول پاسخ SMTP آورده شده است.
21 کد پاسخ SMTP متداول برای نظارت بر ایمیل
بخشی از مشکل ذاتی کدهای SMTP این است که سرورهای مختلف از کدها به طرق مختلف استفاده می کنند و بیان معنی قطعی هر کد را غیر ممکن می کنند. در زمان مطالعه کدهای پاسخ SMTP به یاد داشته باشید که بسته به نحوه تنظیم سرور ایمیل شما، معنی کدهای پاسخ SMTP ممکن است متفاوت باشد.
1) 220 - سرویس SMTP آماده است. این یک پاسخ کلی است که بیان می کند سرور SMTP آماده است تا با دستور بعدی به مرحله بعد برود.
2) 221 - بسته شدن سرویس. این پاسخ بیان می کند که جلسه یا اتصال به سرور ایمیل در حال پایان است و تمام پردازش ها به صورت کامل انجام شده است. این پیام بیانگر اتمام پروسه پردازش ایمیل ها است.
3) 250 - ارسال ایمیل با موفقیت انجام و به اتمام رسیده است. این بهترین پیام برای یک فرستنده است زیرا نشان دهنده موفقیت آمیز بودن ارتباط SMTP می باشد. کد پاسخ SMTP 250 همچنین متداول ترین کد پاسخ در SMTP است.
4) 354 - نوشتن پیام خود را شروع کنید. سرور جزئیات ایمیل مانند“From” و “To” را دریافت کرده و منتظر متن ایمیل است.
5) 421 - سرویس ایمیل در دسترس نیست و اتصال برقرار نمی شود. اگر «SMTP error (421) connection server failed» دریافت کردید، ممکن است به دلیل اتصال همزمان بیش از حد یا یک مشکل موقتی در سرور اشاره داشته باشد. با این حال، ممکن است به این معنی باشد که سرور ایمیل ارسال کننده شما "قابل دسترسی" نیست. اگر از یک سرور ایمیل ریموت برای ارسال استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که به درستی کار می کند و اتصالات موفقیت آمیز است. می توانید اتصال SMTP خود را با ابزار دیگری تست کنید.
6) 450 - دستور درخواستی انجام نشد زیرا صندوق ایمیل کاربر در دسترس نبود (مثلاً به دلیل قفل بودن) بعداً دوباره امتحان کنید. همچنین می تواند برخی از مفاهیم اضافی برای این کد پاسخ وجود داشته باشد مانند: الف) حساب ایمیل دیگر در سرور ایمیل گیرنده وجود ندارد.
ب) حساب ایمیل اجازه دریافت ایمیل را ندارد
ج) سرور ایمیل گیرنده ایمیل شما را در لیست سیاه یا فیلتر قرار داده است. برای رفع مشکل موارد زیر را انجام دهید:
-تأیید کنید که حساب ایمیلی که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید وجود دارد
-آدرس IP سرور ایمیل خود را برای قرار گرفتن در لیست سیاه بررسی کنید. پیشنهاد می شود از ابزارهایی مانند hetrixtools.com و یا MX Toolbox استفاده کنید.
اگر آی پی ارسال ایمیل شما به عنوان اسپم شناخته شده و بلاک شده است، برای رفع بلاک آن اقدام کنید.
7) 451 - دستور به دلیل خطای سرور قطع شده است. این خطا معمولاً مربوط به شما نیست زیرا ممکن است قوانین سرور ایمیل دریافت کننده از پردازش نامه جلوگیری کرده باشد.
8) 452 - دستور قطع شده است زیرا سرور فضای ذخیره سازی کافی ندارد. این امر معمولاً هنگام دانلود بیش از اندازه پیام همزمان به سرور ایمیل شما منجر می شود. برای رفع این مشکل، ایمیل های دریافتی خود را بررسی و فضای سرویس ایمیل خود را افزایش دهید.
9) 455 - سرور در حال حاضر نمی تواند پاسخ صحیحی به درخواست شما دهد. اگر این پیام را دریافت کردید، مجدد برای ارسال ایمیل تلاش کنید. اگر ناموفق بود، با پشتیبان سرور و هاست خود تماس بگیرید.
10) 500 - سرور به دلیل خطای syntax نمی تواند دستور را تشخیص دهد. این پاسخ می تواند توسط آنتی ویروس یا نرم افزار فایروال ایجاد شود. برای تأیید صحت این مسئله، سعی کنید هر کدام را برای آزمایش اتصال غیرفعال کنید.
11) 501 - خطای syntax در آرگومان های فرمان مشاهده شد. این کد مشابه کد پاسخ SMTP 500 است. با این حال، پاسخ 501 اغلب توسط یک آدرس ایمیل نادرست / نامعتبر ایجاد می شود.
12) 502 - این دستور اجرا نمی شود. اگر این پاسخ را دریافت کنید، به احتمال زیاد با مشکل پیکربندی MTA روبرو هستید. پیکربندی MTA را مرور کنید و دوباره اتصال را امتحان نمایید (در صورت مشاهده این خطا پیشنهاد می شود با مدیر سرور خود تماس بگیرید).
13) 503 - سرور با داده های ناقصی از دستورات روبرو شده است. این پاسخ نشان می دهد که پارامترهای مورد استفاده دارای نظم مشخصی نیستند، این امر معمولاً هنگام تأیید اعتبار حساب ایمیل رخ می دهد. برای رفع این خطا، بررسی کنید که اعتبار اکانت ایمیل شما به درستی احراز هویت شده است.
14) 504 - یک پارامتر دستور اجرا نمی شود. این خطا بسیار شبیه کد پاسخ SMTP 502 است.
15) 521 - این میزبان هرگز نامه را قبول نمی کند. این پاسخ به این معنی است که سرور ایمیل گیرنده ایمیل را قبول و تحویل نمی گیرد. برای رفع خطای SMTP 521، اطمینان حاصل کنید که پیام شما دارای مشکل نباشد.
16) 541 - پیام به دلایل خط مشی تحویل داده نمی شود - معمولاً یک فیلتر هرزنامه باعث بروز این مشکل می شود (فقط برخی از سرورهای SMTP این کد خطا را برمی گردانند.) اگر این پاسخ SMTP را دریافت کنید، به این معنی است که ایمیل شما بعنوان هرزنامه پرچم گذاری شده است. تأیید کنید که سرور شما هرزنامه نمی فرستد و در لیست سیاه نیست.

تصویر(2)
کد وضعیت ایمیل SMTP 500
کد پاسخ 500 SMTP، از مهمترین کدهای پاسخ SMTP هستند که باید از آنها آگاهی داشته باشید.
17) 550 - دستور درخواستی از کار افتاد زیرا سرویس ایمیل کاربر در دسترس نبود یا به دلیل رد شدن درخواست با این خطا مواجه می شوید. علاوه بر این، کد پاسخ SMTP 550 نیز معمولاً برای نشان دادن موارد دیگری استفاده می شود. به عنوان مثال، "550 The mail server detected your message as spam and has prevented delivery." (550 سرور ایمیل پیام شما را به عنوان هرزنامه شناسایی کرده و از تحویل آن جلوگیری کرده است.)
18) 551 - “User not local or invalid address – Relay denied” به این معنی که اگر آدرس و گیرنده شما به صورت محلی توسط سرور میزبانی نشوند، می تواند باعث قطع ارتباط و برگشت خوردن ایمیل شود. این کد برگشتی معمولا به عنوان یک استراتژی برای جلوگیری از هرزنامه استفاده می شود.
19) 552 - به دلیل استفاده بیش از حد از فضای ذخیره سازی، ایمیل در مقصد دریافت نمی شود. این خطا معمولاً به دلیل پر بودن فضای ذخیره سازی سرور ایمیل گیرنده است. دلیلش این است که گیرنده، فضای ذخیره سازی ایمیل های خود را چک نمی کند و فضای کافی برای دریافت ایمیل های جدید وجود ندارد.
20) 553 - دستور نامعتبر است زیرا نام mailbox صحیح نیست. در این حالت، mailbox قادر به تأیید آدرس ایمیل نمی باشد. برای اطمینان از صحت همه آدرسهای ایمیل که برای آنها ایمیل ارسال می کنید، همواره آدرس های ایمیل خود را بررسی کنید.
21) 554 - delivery error: Sorry, you’re message cannot be delivered. اگر کد SMTP 554 را دریافت کنید به معنی این است که mailbox غیرفعال است. آدرس ایمیل را بررسی و دوباره امتحان کنید. این یک خطای دائمی است و سرور سعی نمی کند دوباره پیام را ارسال کند.
4/5 از 9 رای

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 38 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند