دروپال یا وردپرس ؟ کدام سیستم مدیریت محتوا برای شما مناسب است ؟

انتخاب CMS مناسب برای وب سایت جدید فوق العاده مهم است. احتمالا می خواهید از یک سیستم مدیریت محتوا برای راه اندازی سایت خود استفاده کنید. سیستم های مدیریت محتوا به دلیل سادگی، پوسته ها و افزونه های آماده و مدیریت آسان سایت دارای محبوبیت بالایی هستند. اما کدام سیستم مدیریت محتوا برای شما مناسب است؟

وردپرس و دروپال دو CMS معروف هستند که بیش از 60 درصد سایت های موجود، در حال استفاده از این CMS ها می باشند.
انتخاب بین دروپال و وردپرس یک تصمیم سخت است.

تصویر (1)

در ادامه به مقایسه بیشتر این دو سیستم مدیریت محتوا پرداخته می شود.

1- کدام یک برای استفاده آسان تر است؟

یکی از دلایل اصلی استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا، ساخت و مدیریت آسان وب سایت می باشد. استفاده از سیستم های مدیریت محتوا به شما امکان می دهد وب سایت های خوب و کاربردی را بدون هیچ گونه مهارت فنی ایجاد کنید.
تصویر (2)

دروپال:

نصب و راه اندازی دروپال راحت است و ابزارهای زیادی در اختیار شما قرار می دهد، اما استفاده از این ابزارها در سایت، نیاز به دانش برنامه نویسی دارد. در برخی مواقع نیاز دارید که کدهای php در ابزارها اضافه کنید، پس اگر از دروپال استفاده می کنید باید دانش کافی در زمینه برنامه نویسی تحت وب داشته باشید.

وردپرس:

یکی از دلایل استفاده گسترده از وردپرس نصب و راه اندازی بسیار آسان این سیستم مدیریت محتوا می باشد.
هنگامی که وردپرس را نصب می کنید، پس از ورود به پیشخوان با محیطی مشابه تصویر زیر مواجه می شوید.

تصویر (3)

در وردپرس تقریبا تمام موارد برای سفارشی سازی وب سایت، در پنل مدیریت و به صورت گرافیکی انجام می شود و نیاز به دانش برنامه نویسی بالا نخواهید داشت.

نتیجه: اگر می خواهید به راحتی و بدون دردسر سایت خود را طراحی و مدیریت کنید، پس سراغ وردپرس بروید. نه تنها شما می توانید وردپرس را در عرض چند دقیقه نصب کنید، بلکه به راحتی می توانید تنظیمات مربوط به قالب و محتویات سایت را انجام دهید. در دروپال شما می توانید به راحتی مراحل نصب را طی کنید، اما اگر دانش کافی نداشته باشید مدیریت سایت برایتان بسیار سخت خواهد بود.

2- مدیریت وب سایت در دروپال و وردپرس چگونه است؟

با راه اندازی سایت و آپلود محتوا، کار به پایان نرسیده است. فراتر از راه اندازی سایت، بروز رسانی سایت و رفع مشکلات موجود می باشد.

دروپال:

اگر شما توسعه دهنده وب نیستید، نگهداری سایت در دروپال برایتان مشکل خواهد بود. از طرف دیگر دروپال در زمینه SEO بسیار قوی است و به راحتی می توانید سایت با SEO بالا داشته باشید که این مورد برای یک سایت بسیار اهمیت دارد.

وردپرس:

در وردپرس به راحتی می توانید سایت خود را به روز نگه دارید. تمام موارد را با چند کلیک در داشبورد وردپرس می توانید به راحتی انجام دهید. به روز بودن سیستم مدیریت محتوا از نکات بسیار مهم در زمینه امنیت وب سایت می باشد.

وردپرس برای SEO هم افزونه های زیادی را معرفی کرده است که از معروف ترین آن ها، افزونه Yoast SEO می باشد که با نصب و فعال سازی این افزونه می توانید مشکل SEO سایت خود را رفع کنید.

نتیجه: در دروپال مدیریت و نگهداری سایت مشکل می باشد، اما از ابتدا نکات مربوط به SEO رعایت شده است و سایت شما از نظر SEO مشکل نخواهد داشت. از طرف دیگر وردپرس به صورت پیش فرض نکات SEO را رعایت نکرده است و باید خودتان از افزونه های مختلف برای افزایش SEO استفاده کنید اما در وردپرس مدیریت و نگهداری سایت برایتان راحت خواهد بود.

3-دروپال سریع تر است یا وردپرس؟

از مهم ترین ویژگی های یک وب سایت، سرعت لود مناسب آن سایت می باشد. بالا بودن سرعت لود در سایت، هم برای کاربران خوشایند است و هم از موتورهای جست و جوگر رنک بالاتری دریافت می کنید.

دروپال:

دروپال در سرعت بارگذاری سایت بسیار خوب عمل می کند و سایت هایی که با دروپال طراحی می شوند سرعت لود بالایی خواهند داشت. دلیل بالا بودن سرعت بارگذاری در دروپال این است که این سیستم مدیریت محتوا بسیار فشرده نیست و سرعت پاسخ به درخواست ها بسیار سریع  می باشد. همچنین شما می توانید از افزونه های موجود برای دروپال برای افزایش سرعت استفاده کنید که افزونه های کش تاثیر به سزایی در افزایش سرعت خواهند داشت.

وردپرس:

یکی از بزرگترین اشکالات وردپرس، سرعت آن است. البته این بدین معنا نیست که نمی تواند سریع باشد، اما معمولا مدیران وب، بهینه سازی سایت خود را به درستی انجام نمی دهند. البته استفاده از تعداد زیاد افزونه های افزایش سرعت، نتیجه عکس خواهد داشت. برای افزایش سرعت در وردپرس باید از یک افزونه استفاده کنید و تنظیمات و بهینه سازی افزونه را باید با دقت بالا انجام دهید. پیشنهاد می شود مطلب وردپرس را در 9 مرحله سریع کنید را حتما مطالعه کنید.

نتیجه: با توجه به سبک بودن دروپال قطعا سرعت لود سایت در این سیستم مدیریت محتوا بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر در وردپرس برای داشتن سایت با سرعت لود بالا، باید از تکنیک های بهینه سازی و همچنین افزونه های افزایش سرعت بارگذاری سایت استفاده کنید.

4-دروپال امن تر است یا وردپرس؟

امروزه هیچ اسکریپتی امنیت 100% ندارد اما هدف مدیران سایت داشتن بالاترین امنیت در وب سایت می باشد.

دروپال:

در طول سال های گذشته، دروپال یکی از امن ترین سیستم مدیریت محتوا شناخته شده است. به همین دلیل برای وب سایت های دولتی بسیار پرکاربرد است. در گذشته دروپال در مقابل حملات sql injection نفوذ پذیر بود اما با گذشت زمان این مشکل رفع شد. در حال حاضر کمتر سایتی یافت می شود که از دروپال استفاده کند و در مقابله حملات آسیب پذیر باشد. البته همان طور که ذکر شد امنیت 100% وجود ندارد.

وردپرس:

هسته وردپرس بسیار امن است، اما پلاگین ها و قالب های این سیستم مدیریت محتوا حفره هایی جهت نفوذ دارند. شما می توانید با بروز رسانی مستمر افزونه ها و قالب ها از نفوذ به سایت جلوگیری کنید. در واقع پایین بودن امنیت در وردپرس ارتباط مستقیم با قدیمی بودن هسته این سیستم مدیریت محتوا دارد.

نتیجه: احتمال هک در دروپال بسیار کم تر از وردپرس می باشد که این امر دو دلیل می تواند داشته باشد: یک دلیل، استفاده کمتر کاربران از این سیستم مدیریت محتوا و دلیل دوم، تنوع افزونه و قالب کمتر نسبت به وردپرس می باشد. در صورتی که بخواهید در وردپرس، یک سایت امن داشته باشید باید به نکات امنیتی و به روز بودن سیستم مدیریت محتوا اهمیت دهید و به صورت مستمر عملیات بروزرسانی را انجام دهید. پیشنهاد می شود مطلب روش های افزایش امنیت در وردپرس را مطالعه نمایید.

5-دروپال انعطاف پذیر تر است یا وردپرس؟

در صورتی که شما یک توسعه دهنده وب حرفه ای نیستید، انعطاف پذیر بودن سیستم مدیریت محتوا در سفارشی سازی سایت بسیار اهمیت بالایی دارد.

دروپال:

سفارشی سازی دروپال از طریق افزونه ها و ماژول ها انجام می شود. شما می توانید در دروپال، سایت خود را سفارشی سازی کنید، اما سفارشی سازی در دروپال پیچیده است، مگر اینکه شما بدانید چگونه از کدنویسی در سفارشی سازی استفاده کنید. اکثر افزونه ها باید در محل مناسب نصب و سفارشی سازی شوند. به همین دلیل سایت هایی که از دروپال استفاده می کنند با هم تفاوت ظاهری زیادی دارند. اگر در توسعه، مهارت زیادی ندارید باید یک قالب حرفه ای توسعه یافته خریداری کنید.

وردپرس:

وردپرس گزینه های زیادی در بخش سفارشی سازی چه در زمینه قالب و چه در زمینه افزونه های مختلف دارد. قالب های زیادی برای وردپرس طراحی شده اند که به راحتی می توانید با استفاده از آن قالب ها سایت مدنظر خود را راه اندازی کنید.

نتیجه: در صورتی که شما مبتدی هستید قطعا وردپرس انتخاب مناسب تری خواهد بود. از طرف دیگر اگر می خواهید یک سایت منحصر به فرد داشته باشید باید از دروپال استفاده کنید اما این مورد را توجه داشته باشید که سفارشی سازی در دروپال مشکل بوده و نیاز به دانش کافی دارد.

مزایای دروپال:

1-پشتیبانی از چند زبان به صورت همزمان: در هسته دروپال چند زبان مختلف پشتیبانی می شود که در صورت نیاز به داشتن سایت چند زبانه، دروپال انتخاب مناسبی خواهد بود.

2-سازماندهی محتوا بسیار قوی: اگر شما یک سایت با محتوای زیاد دارید می توانید از سیستم طبقه بندی محتوای دروپال استفاده کنید که در سفارشی سازی محتوای سایت بسیار موثر است.

3-توانایی سفارشی سازی محتوا: در دروپال می توانید محتوای سایت را به صورت دلخواه سفارشی سازی کنید.

مزایای وردپرس:

1- استفاده آسان: از مهم ترین مزیت های وردپرس نصب و مدیریت بسیار آسان می باشد. شما به راحتی می توانید یک سایت وردپرسی را راه اندازی کنید و بدون داشتن دانش برنامه نویسی سایت را مدیریت کنید.

2- انعطاف پذیری: از مزیت دیگر وردپرس، انعطاف پذیری بسیار بالای آن می باشد. به دلیل وجود قالب و پلاگین های متنوع، به راحتی می توانید سایت خود را مطابق با سلیقه خود طراحی کنید.

3- ارزان بودن: جهت راه اندازی یک سایت وردپرسی، تنها داشتن یک دامنه و هاست کفایت می کند و با استفاده از قالب ها و پلاگین های رایگان موجود، می توانید سایت را سفارشی سازی کنید.

4- داشتن یک انجمن آنلاین قوی: مشکلات متعدد وردپرس در انجمن های این اسکریپت رفع شده است و در صورتی که با مشکل مواجه شوید به راحتی می توانید مشکل را در گوگل سرچ کنید و راه کار های رفع مشکل را مطالعه نمایید.

نتیجه گیری کلی:

انتخاب CMS مناسب یک قدم مهم در آینده وب سایت شما است. اگر در ابتدا انتخاب اشتباه داشته باشید، در آینده با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد که در برخی مواقع قابل جبران نیست.
در نهایت، وردپرس در مقایسه با دروپال برتری دارد و می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد.آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 16 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند