مرکز آموزش میهن وب هاست

مرکز آموزش میهن وب هاست

آموزش تصویری ساخت نقشه سایت در وردپرس | Sitemap

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در اوایل سال 2000، وب سایت های دولتی برای لینک دادن در صفحات اصلی خود از نقشه سایت استفاده می کردند. این صفحه معمولا لیستی از تمام صفحات آن وبسایت را شامل می شد. حتی تا به امروز نیز برخی از وبسایت ها دارای چنین نقشه های HTML ی هستند. نقشه های سایت امروزه به صورت XML به جای HTML منتشر می شوند و مخاطبان مورد نظرشان موتورهای جستجو هستند.
یک نقشه سایت وردپرس چیست؟ آیا باید یک نقشه سایت در سایت خود داشته باشید؟ چگونه می توان نقشه سایت را در وردپرس ایجاد کرد؟
اگر شما به تازگی در حال کار با وردپرس هستید و سوالات مشابهی دارید، در این مقاله توضیح داده می شود که یک نقشه سایت چیست، چرا شما نیاز به یک نقشه سایت دارید، چگونه یک نقشه سایت در وردپرس ایجاد کنید.
 
نقشه سایت XML وردپرس چیست؟
نقشه سایت یک لیست از صفحات وب سایت است که برای همه کاربران قابل دسترسی است. نقشه سایت XML یک راه برای مدیران جهت معرفی صفحات وب سایت خود به موتورهای جستجو است. نقشه سایت XML وردپرس به موتورهای جستجو اعلام می کند که کدام لینک ها در وب سایت شما مهم تر از سایر لینک ها هستند و صفحات شما با چه فاصله زمانی به روز می شوند. هر چند نقشه های سایت رتبه بندی وب سایت شما را در موتورهای جستجو افزایش نمی دهند، اما به موتورهای جستجو کمک می کنند تا وب سایت شما را راحت تر کاوش کنند.
 
چرا شما نیاز به یک Sitemap XML دارید؟
از نظر موتورهای جستجو لینک های موجود در نقشه سایت بسیار مهم هستند.
توجه داشته باشید اضافه کردن یک نقشه سایت بر رتبه بندی جستجو تاثیر نمی گذارد.
با این حال اگر صفحه ای در سایت شما وجود دارد که توسط موتورهای جستجو دیده نشده است نقشه سایت به شما کمک می کند که به موتورهای جستجو اعلام نمایید که این صفحه نیز در سایت شما وجود دارد و توسط موتورهای جستجو مورد بررسی و کاوش قرار گیرد.
نقشه های سایت برای وب سایت ها و وبلاگ های جدید بسیار مفید هستند. از آنجایی که این وب سایت ها بک لینک های زیادی از سایت ها دیگر دریافت نمی کنند، برای موتورهای جستجو دشوار است تا پست های سایت را مورد کاوش قرار دهند. نقشه سایت به این وب سایت ها اجازه می دهد تا موتورهای جستجو، وب سایت و پست های آنها را بسیار موثرتر مورد کاوش قرار دهند.
برای وب سایت های محبوب، نقشه سایت به آنها اجازه می دهد تا با موتورهای جستجو موثرتر ارتباط برقرار کنند. موتورهای جستجو می توانند حدس بزنند که چگونه سایت شما به روز می شود، کدام قسمت وب سایت شما بیشتر از سایر قسمت ها به روز می شود، میزان خزیدن را برای سایت شما تنظیم کنند و غیره. نقشه سایت برای این وب سایت ها دید کلی موتورهای جستجو را نسبت به سایت بهبود می بخشد.
 
نحوه ایجاد نقشه سایت در وردپرس
چند راه برای ایجاد یک نقشه سایت XML در وردپرس وجود دارد. در این آموزش نحوه استفاده از افزونه yoast seo (یوست سئو) توضیح داده می شود.
برای اضافه کردن یک نقشه سایت به سایت وردپرسی خود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که پلاگین Yoast را نصب و فعال نمایید.
پس از نصب و فعالسازی نقشه سایت نیز توسط این افزونه به صورت خودکار ایجاد می شود و نیاز به تنظیمات خاصی برای آن نمی باشد.
می توانید طبق تصویر زیر لینک مشاهده نقشه سایت را دریافت و فایل xml را مشاهده نمایید:


تصویر (1)

پس از کلیک بر روی "مشاهده نقشه سایت" وارد صفحه نقشه سایت تان می شوید که لینک درج شده در مرورگر را می توانید به موتورهای جستجو معرفی نمایید.

تصویر (2)
جهت معرفی نقشه سایت به گوگل می بایست از قبل دامنه سایت تان را در گوگل وبمستر ثبت نموده باشید.
در صورتی که این کار را انجام نداده اید می توانید از آموزش زیر استفاده نمایید:
سپس وارد لینک زیر شوید:
بر روی "SIGN IN" کلیک نمایید تا وارد پنل مدیریت گوگل وبمستر شوید:
تصویر (3)

مطابق تصویر زیر از منوی سمت چپ "Sitemaps" را انتخاب نموده (شماره 1) و در کادر سمت راست عبارت "sitemap_index.xml" را وارد نمایید (شماره 2) و سپس بر روی "SUBMIT" کلیک نمایید (شماره 3) تا لینک نقشه سایت تان بررسی شده و در صورت در دسترس بودن در جدول "Submitted sitemaps" در مقابل نقشه در ستون "Status" عبارت "Success" نمایش داده شود. (تصویر 5)

 
تصویر (4)
تصویر (5)
نقشه سایت شما به گوگل معرفی شد و کار تمام است!
5/5 از 1 رای

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 10 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند