مرکز آموزش میهن وب هاست

مرکز آموزش میهن وب هاست

آموزش نصب و راه اندازی Google Analytics در وردپرس

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

افرادی که در زمینه طراحی وب سایت فعالیت می کنند، قطعا نام Google Analytics را شنیده اند. Google Analytics یکی از امکاناتی است که توسط شرکت گوگل ارائه شده است و برای افرادی که می خواهند سایت خود را مورد آنالیز قرار دهند بسیار پرکاربرد است.

به عنوان مثال، کاربر با ثبت سایت خود در Google Analytics، می تواند تعداد کاربران آنلاین در سایت را مشاهده کند. همچنین می تواند متوجه شود که کاربران از کدام موتور جست و جو وارد سایت شده اند و از همه مهم تر، کاربرانی که وارد سایت می شوند، کدام لینک را بیشتر بازدید کرده اند.

جهت فعال سازی این قابلیت در سایت وردپرسی خود می توانید از آموزش زیر استفاده کنید.

1- ابتدا به سایت https://analytics.google.com مراجعه کرده و با اکانت Gmail خود اقدام به ورود نمایید.

ورود به اکانت Gmail

تصویر(1)

2- پس از ورود، در صفحه جدید روی "Get started today" کلیک کنید.

نصب و راه اندازی Google Analytics در وردپرس

تصویر(2)

3- در این مرحله شما باید برای اکانت کاربری خود در گوگل آنالیتیکس یک نام انتخاب نمایید. در تب "Account Data Sharing Settings" می توانید تنظیمات مربوط به اشتراک‌گذاری داده‌های حساب چندگانه را انجام دهید. این تنظیمات به شما امکان کنترل اشتراک گذاری داده های Google Analytics را می دهد. می توانید تنظیمات پیش فرض را حفظ کرده و به مرحله بعدی بروید.

اتصال وردپرس به گوگل آنالیتیکس

تصویر(3)

4- مطابق با تصویر زیر از بخش "Property name" نام سایت خود را وارد کرده، منطقه زمانی گزارش و واحد پول خود را انتخاب نمایید. سپس روی دکمه "Next" کلیک کنید.

منطقه زمانی گزارش و واحد پول در گوگل آنالیتیکس

تصویر(4)

5- در صفحه بعد، از منوی کشویی زمینه فعالیت وب سایت خود (شماره1) و از بخش "Business Size" (شماره2) اندازه کسب و کار خود را انتخاب نمایید. در ادامه نحوه استفاده از Google Analytics را برای کسب و کار خود انتخاب نمایید (شماره3)، مانند اندازه گیری تعامل کاربران با سایت شما، بهینه سازی هزینه تبلیغات، افزایش تبدیل و موارد دیگر. می توانید چندین گزینه یا همه گزینه ها را انتخاب کنید تا نیازهای شما را برآورده کند. بعد از انتخاب گزینه های موردنظر، روی دکمه "Create" (شماره4) کلیک نمایید.

وارد کردن مشخصات سایت در Google Analytics

تصویر(5)

6. پس از کلیک روی دکمه Create در مرحله قبل، یک پنجره پاپ آپ مانند تصویر زیر نمایش داده می شود که مربوط به قرارداد شرایط استفاده از خدمات Google Analytics می باشد. تیک تایید قوانین را فعال کرده و سپس روی گزینه "I Accept" کلیک نمایید.

ستفاده از Google Analytics را برای کسب و کار خود

تصویر(6)

اکنون با گزینه های استریم Google Analytics Webs خود روبرو خواهید شد.

از آنجایی که در حال راه‌اندازی Google Analytics برای یک سایت وردپرسی هستید، مطابق تصویر زیر گزینه "Web" را به عنوان پلتفرم انتخاب کنید.

راه‌اندازی Google Analytics برای یک سایت وردپرسی
تصویر(7)

در مرحله بعد، باید آدرس وب سایت (شماره1) و نام استریم خود (شماره2) را وارد کنید.

به طور پیش فرض، Google Analytics گزینه "Enhanced measurement" را فعال خواهد کرد. این گزینه به شما امکان می‌دهد تا بازدیدهای صفحه، اسکرول‌ها، کلیک‌های خروجی، دانلود فایل‌ها و موارد دیگر را در Google Analytics دنبال کنید.

در نهایت روی دکمه "Create stream" (شماره3) کلیک کنید.

رهگیری بازدیدهای صفحه، اسکرول‌ها، کلیک‌های خروجی، دانلود فایل‌ها
تصویر(8)

برای مشاهده کد رهگیری Google Analytics روی گزینه مشخص شده در تصویر زیر کلیک نمایید.

مشاهده کد رهگیری Google Analytics
تصویر(9)
 

در این صفحه نحوه اتصال سایت به Google Analytics را می توانید تنظیم نمایید. مطابق با تصویر زیر "MonsterInsights" که نام یک افزونه وردپرسی است را انتخاب نمایید. همچنین کد رهگیری Google Analytics را در جایی یادداشت کنید.

نحوه اتصال سایت به Google Analytics
تصویر(10)

 

7- جهت نصب افزونه MonsterInsights برای اتصال به گوگل آنالیتیکس، طبق تصویر زیر روی گزینه "افزودن" (شماره1) کلیک کرده، نام افزونه را در فیلد جستجو وارد کرده (شماره2) و در نهایت افزونه را نصب و فعال کنید (شماره3).

آموزش نصب افزونه MonsterInsights در وردپرس

تصویر(11)

پس از فعال سازی افزونه، یک آیتم جدید با عنوان "گوگل آنالیتیکس" به منوی مدیریت وردپرس شما اضافه می شود و صفحه خوش آمدگویی نیز نمایش داده می شود. طبق تصویر زیر برای شروع پیکربندی افزونه روی "Launch the Wizard" کلیک کنید.

پیکربندی افزونه گوگل آنالیتیکستصویر(12)

10- در این مرحله با پیام "Welcome to Monsterlnsights" مواجه می شوید که در ادامه باید یکی از گزینه های مشخص شده را براساس نوع فعالیت سایت خود، انتخاب و روی گزینه "Save and Continue" کلیک کنید.

رهگیری بازدیدهای سایت از گوگل آنالیتیکس

تصویر(13)

11- طبق تصویر زیر روی گزینه "Connect Monsterlnsights" کلیک نمایید.

اتصال سایت وردپرسی به گوگل آنالیتیکس و مشاهده آمار سایت

تصویر(14)

12- سپس جهت اتصال این افزونه به گوگل اکانت، باید به monsterlnsights.com، دسترسی اتصال به اکانت گوگل خود را بدهید.

اتصال افزونه به گوگل اکانت

تصویر(15)

13- در نهایت باید وب سایت مدنظر را انتخاب نمایید و روی گزینه "Complete Connection" کلیک کنید.

آموزش اتصال افزونه وردپرس به گوگل آنالیتیکس

تصویر(16)

در مرحله بعد، از شما خواسته می شود تنظیمات توصیه شده برای وب سایت خود را انتخاب کنید. تنظیمات پیش فرض برای اکثر وب سایت ها کار می کند. در بخش "File Download Tracking" (شماره1) می توانید فایل هایی که قابل رهگیری باشند را انتخاب نمایید. همچنین می توانید نقش های مختلف کاربران وردپرس که امکان دسترسی به داده های گوگل انالیتیکس را داشته باشند، انتخاب کنید (شماره2). پس از اتمام کار، روی دکمه "Save and Continue" کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

رهگیری فایل های دانلودی در گوگل آنالیتیکس
تصویر(17)

در مرحله بعد، MonsterInsights لیستی از ویژگی های ردیابی وب سایت را که می خواهید فعال کنید، به شما نشان می دهد. می‌توانید به پایین اسکرول کنید و روی دکمه "Continue" یا "Skip for Now" کلیک کنید.

ویژگی های ارائه شده در افزونه MonsterInsights
تصویر(18)

در مرحله بعد وضعیت تنظیمات انجام شده برای افزونه را می توانید مشاهده کنید، در پایین صفحه فیلدی برای وارد کردن لایسنس وجود دارد. اگر تمایل دارید از نسخه رایگان استفاده کنید روی گزینه "Complete Setup without Upgrading" کلیک نمایید.

آموزش استفاده از نسخه رایگان افزونه MonsterInsights
تصویر(19)

14- هم اکنون می توانید از بخش گوگل آنالیتیکس گزینه "گزارش ها"، آمار بازدید سایت را مشاهده کنید.

مشاهده گزارش بازدید از سایت در افزونه MonsterInsights

تصویر(20)

3.5/5 از 3 رای