مقایسه ابزارهای تست سرعت سایت | Pingdom، GTmetrix و WebPagetest

یکی از نیازهای وب سایت بررسی عملکرد آن می باشد. Pingdom، GTmetrix و WebPagetest از محبوب ترین گزینه ها برای آزمون سرعت عملکرد وب سایت هستند. اما هنگامی که وب سایتی را با هر یک از این ابزارها آنالیز می کنید، همواره هر کدام نتایج مختلفی را نمایش می دهند. به عنوان مثال در تصاویر زیر می توانید نتایج مختلفی که از یک سایت وردپرسی ساده به دست آمده، مشاهده نمایید.

نتیجه از سایت Pingdom :

تصویر شماره (1)

نتیجه از سایت Gtmetrix :

تصویر شماره (2) 

نتیجه از سایت WebPagetest :

تصویر شماره (3)

به طور کلی استفاده از این سایت ها و آنالیز سایت آسان است، اما هنگامی که بر روی یک پارامتر خاص تمرکز می کنید چطور؟ به تصویر شماره (1) توجه نمایید، Pingdom نشان می دهد که سایت سرعت مناسبی داشته و در کمتر از 839 میلی ثانیه بارگذاری می شود. در همین حال، Gtmetrix این زمان را 9 میلی ثانیه نمایش داده و WebPagetest نیز زمانی برابر 3.469 ثانیه را درج کرده است. ( تصاویر شماره (2) و (3) )

در نگاه اول، به نظر می رسد این ابزارها ویژگی های مشابهی ارائه می دهند. اما برخی تفاوت های کلیدی مهم وجود دارد که توضیح می دهد چرا زمان بارگذاری سایت بین این ابزارها متفاوت است. در این مطلب به این تفاوت های کلیدی پرداخته می شود تا هنگامی که وب سایت خود را آنالیز می کنید درک بهتری از نتایج کسب شده از عملکرد سایت داشته باشید.

مکان سرور تست :

مکان تست سروری که در هنگام آنالیز انتخاب می شود، نقش عمده ای در تعیین نتایج دارد. فاصله جغرافیایی بین محل تست و سرور میزبان سایت، بیانگر این است که مقدار تأخیر و کیفیت اتصال شبکه دو عامل ایفا کننده نقش هستند.

سایتی که در مثال ابتدایی مورد بررسی قرار گرفت در آلمان میزبانی می شود. از آنجا که از محل پیش فرض تست در هر ابزار استفاده گردید، سایت Pingdom از فرانکفورت آلمان ، سایت GTmetrix از ونکوور کانادا و WebPagetest از دالاس آمریکا وضعیت سایت نمونه را بررسی کرده اند. فاصله مکان های ذکر شده نسبت به آلمان بیانگر اختلاف نتایج بررسی است. طبیعتا سریع ترین وضعیت مربوط به سرور تست انتخاب شده پیش فرض از Pingdom بود که نزدیک ترین موقعیت را به آلمان دارد. برای تصویرسازی هرچه بهتر از وضعیت سایت همواره بهتر است موقعیت مکانی را به نحوی انتخاب کنید که نزدیک ترین حالت نسبت به محل مخاطبان سایت مورد نظر باشد. در هر یک از سایت های Pingdom، GTmetrix و WebPagetest چندین مکان تست جهت استفاده وجود دارد. لازم به ذکر است اغلب موارد در حالت عادی و به صورت رایگان چندین سرور تست توسط این ابزارها ارائه شده و دسترسی به تمامی سرورهای تست عمدتا با ثبت نام و خرید اشتراک فراهم خواهد بود. در این بین WebPagetest بصورت رایگان سرور های بیشتر و متنوع تری نسبت به دو سایت دیگر به کاربران ارائه می دهد. نکته جالب تر در مورد این سایت اینکه علاوه بر تعداد زیادی مکان تست، امکان انتخاب دستگاه های مختلف کامپیوتر و یا موبایل را نیز بصورت رایگان ارائه داده است.

تصویر شماره (4)

در تصویر شماره (4) نوع توزیع سرور های تست ابزارهای ذکر شده مشخص گردیده است.

تست های ابزار Pingdom از 7 سرور اختصاصی در مکان های متفاوت انجام می شود.

در سمت دیگر با وجود اینکه GTmetrix نیز دارای هفت مکان تست است، در مجموع 30 سرور تست اختصاصی ارائه می دهد؛ یازده مورد در ونکوور، شش مورد در دالاس، هفت مورد در لندن، در سائوپائولو و سیدنی هر کدام دو مورد،  در بمبئی و هنگ کنگ نیز هر کدام یک مورد سرور تست ارائه شده است.

سایت WebPagetest تعداد زیادی مکان تست ارائه می دهد، زیرا هر کسی می تواند سرور تست این ابزار را میزبانی کند و در نقاط مختلف جهان تعداد 80 سرور تست در زمان نوشتن این مطلب در دسترس می باشد. با توجه به اینکه جهت میزبان شدن در این سایت پیش نیاز سیستم بالایی نیاز نیست، هنگام بررسی یک سایت با WebPagetest طبیعتا بهتر است فرض شود که همه سرورها سخت افزار مشابهی ندارند و  عملکرد مشابهی نیز نخواهند داشت.

زمان توقف تست :

در بررسی عملکرد سایت، زمان توقف آنالیز و ثبت گزارش اهمیت دارد. در این بین دو زمان کلیدی وجود داشته که سایت های آنالیز از آن استفاده می کنند.

زمان Onload : هنگامی که صفحه وب پردازش شده و دانلود منابع موجود در صفحه، از جمله تصاویر، متن و فایل های css و html به اتمام رسیده است. در این زمان سایت آنالیز کننده بررسی را متوقف نموده و گزارش آن ثبت می شود. نکته اینکه در طول این زمان ممکن است برخی عملکردها همچون جاوا اسکریپت و عناصر دیگر اجرا نشوند، بنابراین این زمان معمولا به نسبت دارای مقدار کمتری خواهد بود.

زمان Fully Loaded : زمانی که بارگذاری بصورت کامل انجام شده و  دانلود فایلها متوقف می شود. در واقع سایت آنالیز کننده منتظر مانده تا صفحه مربوطه به صورت کامل بارگذاری شده و انتقال داده در آن متوقف گردد، درنتیجه زمان بارگذاری صفحه ممکن است نسبت به حالت قبل بیشتر باشد.

هر یک از سه ابزار تست گزینه های مختلفی را در این مورد ارائه می دهند.

در سایت Pingdom  زمان Onload تنها گزینه موجود است.

سایت های GTmetrix و WebPagetest بصورت پیش فرض بر اساس زمان Fully Loaded عمل نموده و انتخاب زمان Onload اختیاری است.

همانطور که اشاره شد بررسی سایت بر اساس زمان Onload ممکن است برخی عملکردها را پوشش نداده و نتایج بدست آمده حقیقی نباشد. اخیرا در بسیاری از ارائه دهندگان زمان Fully Loaded در نظر گرفته می شود. پیشنهاد می شود که از دو سایت مختلف که هر کدام یکی از زمان های ذکر شده فوق را ملاک قرار داده اند، وضعیت سایت خود را بررسی کنید و در نهایت میانگینی از دو مقدار بدست آمده، می تواند تخمین مناسبی از عملکرد سایت شما باشد.

امتیازهای عملکرد :

با توجه به اینکه هر کدام از ابزارهای آنالیز عملکرد، روش ها و توصیه های خاص خود را دارند، دور از ذهن نیست که امتیازهای دریافتی از هر کدام با یکدیگر متفاوت باشد.

سایت Pingdom برای ابزار رایگان خود، رتبه بندی عملکرد را در راستای تکنیک های Google’s PageSpeed و توصیه های YSlow برای پنل غیر رایگان ارائه می دهد. به طور کلی مشخص نیست کدام توصیه یا توصیه ها به رتبه بندی کمک می کند. (Slow ابزاری است که صفحات وب را بر اساس قوانین یاهو برای سایت هایی با عملکرد بالا، تجزیه و تحلیل می کند.)

سایت GTmetrix ترکیبی از 27 توصیه Google PageSpeed و 19 توصیه YSlow را استفاده می کند.

سایت WebPagetest صفحات وب را با استفاده از شش متد سفارشی  ( First Byte Time ، Keep-alive Enabled ، Compress Transfer ، Compress Images ، Cache static content ، Effective use of CDN ) تحلیل می کند.

ویژگی های اضافی :

برخی از امکانات دیگر وجود دارد که هر یک از ابزارهای تست را از دیگری متمایز می کند. البته به عنوان مثال برای دسترسی به برخی از این ویژگی های رایگان در ابزار GTmetrix، شما باید یک حساب کاربری رایگان ثبت نام کنید.

اتصال throttling

اینکه چه مقدار سریع بازدیدکنندگان بتوانند به سایت شما متصل شوند، سرعت بارگذاری را تعیین می کند. ابزارهای GTmetrix و WebPagetest هر دو قابلیت اتصال throttling را برای شبیه سازی انواع مختلف اتصال اینترنت که ممکن است بازدیدکنندگان سایت استفاده کنند، پیشنهاد می دهند.

GTmetrix: کابل، DSL، 3G تلفن همراه، 2G تلفن همراه و 56K Dial-up

WebPagetest: کابل، DSL، 3G ضعیف، 3G، 3G سریع، 4G، LTE، 56K Dial-up، Mobile Edge، 2G، FIOS، اتصال Native و سرعت سفارشی.

Pingdom: این ابزار اتصال throttling را پیشنهاد نمی کند.

تست موبایل

ابزار های GTmetrix و WebPagetest هر کدام تست عملکرد تحت تلفن همراه را ارائه می دهند، بنابراین می توانید بررسی کنید که چگونه سایت در تلفن همراه بازدیدکنندگان ارائه می شود. ابزار GTmetrix از دو گوشی گلکسی نکسوس سامسونگ استفاده نموده که به کاربران این امکان را می دهد تا گزارش های عملکردی را بر اساس صفحه واقعی در این دستگاه ها تولید کنند. GTmetrix از قوانین PageSpeed ​​گوگل با اولویت بندی آنها برای تلفن همراه استفاده می کند تا این اطمینان حاصل شود که تلفن همراه و ارتباطات آنها طبق این ویژگی های توصیه شده قرار دارند. از آنجایی که YSlow قوانین خاصی برای دستگاه های تلفن همراه ندارد، امتیازات آن مشابه با تحلیل حالت دسکتاپ باقی می مانند.

به منظور استفاده از قابلیت تست موبایل از GTmetrix، اطمینان حاصل شود که وارد پنل کاربری در GTmetrix شده اید. سپس طبق تصویر شماره (5) مانند بخش شماره (1) آن بر روی گزینه "Browser" زیر کادر آنالیز کلیک کنید تا مشابه شماره (2) گزینه "Chrome (Android, Galaxy Nexus)"را دریافت کنید. هنگامی که  آدرس سایت خود را وارد می کنید و آنالیز انجام شود، یک گزارش تحت تلفن همراه تولید می شود. در حال حاضر، این ویژگی فقط در محل تست Vancouver در دسترس است.

تصویر شماره (5) 

ابزار WebPagetest در بخش تست موبایل، در حال حاضر 15 دستگاه مختلف را ارائه کرده است. برای استفاده از قابلیت تست موبایل خود، قبل از شروع آزمون، مطابق تصویر شماره (6) دستگاهی را که می خواهید تحت آن بررسی صورت پذیرد در بخش (1) انتخاب کنید. تمام دستگاه های تست تلفن همراه در دالاس ویرجینیا واقع شده اند.

تصویر شماره (6)

همچنین شما می توانید آنالیزی بصورت شبیه سازی مرورگر تلفن همراه انجام دهید. برای انجام این کار، مطابق تصویر، بخش شماره (2) می توانید در لیست کشویی مرورگر مورد نظر را انتخاب کنید.

سخت افزار

سخت افزارهایی که در هر کدام از ابزارهای Pingdom، GTmetrix و WebPagetest استفاده می شود نیز عامل تعیین کننده ای است که در انجام تجزیه و تحلیل عملکرد سایت به چشم می آید.

همانطور که قبلا ذکر شد، WebPagetest اجازه می دهد میزبانی سرور های تست توسط هر فرد دیگری انجام شود و به همین دلیل طیف گسترده ای از سخت افزار وجود خواهد داشت. ابزار GTmetrix از انواع سیستم عامل های مختلف استفاده می کند که به خوبی تنظیم می شوند تا فارغ از اینکه در کجای جهان میزبانی می شوند، مرورگرها صفحات را به طور پیوسته در تمام سرورهای تست بارگیری کنند.

پشتیبانی از HTTP/2

بستر HTTP/2 تلاش می کند تا بسیاری از کمبودها و  عدم انعطاف پذیری HTTP/1.1 را حل کند. مزایای آن عبارتند از :

  • Multiplexing
  • Concurrency ( میتوان چندین درخواست را در یک پیغام سریع تحت یک اتصال TCP فرستاد، و پاسخ ها را خارج از صف دریافت کرد)
  • Stream Dependencies
  • فشرده سازی هدر
  • push سرور

در شرایطی که این مورد به درستی اجرا و استفاده شود، HTTP/2 صفحات وب را سریعتر از HTTP/1.1 بارگذاری می کند. اما برای استفاده از این بهبود عملکرد، نیاز است در هر دو سمت ( سرویس گیرنده و سرور ) از HTTP/2 پشتیبانی شود. با توجه به گزارش W3Techs در حال حاضر 23.6 درصد وبسایت ها از HTTP/2 استفاده می کنند. ابزارهای GTmetrix و WebPagetest از HTTP/2 پشتیبانی می کنند اما Pingdom شامل این مورد نمی شود.

مرورگرهای واقعی

در حالی که بسیاری از ابزارهای تست عملکرد سایت، از شبیه سازی مرورگر استفاده می کنند، ابزارهای Pingdom، GTmetrix و WebPagetest همه از مرورگرهای واقعی و بصورت پیش فرض مرورگر کروم، استفاده می کنند. مرورگرهای واقعی نمایش بهتری از عملکرد سایت شما فراهم می کنند، و نتایج ارائه شده به آنچه که یک بازدید کننده واقعی می تواند در هنگام مشاهده سایت شما با استفاده از همان مرورگر و دستگاه ببینید، نزدیک تر هستند.

امید است این راهنما کمکی در تعیین تفاوت اصلی بین Pingdom، GTmetrix و WebPagetest باشد. هر یک از این ابزارها مجموعه ای از ویژگی های مختلف برای تست سرعت صفحه با استفاده از روش های تست خود ارائه می دهند و این دلیل مشاهده نتایج مختلف است. هر یک از این ابزارها برای کمک به شناسایی بخشی از سایت شما که ممکن است کند باشد، پارامتر های مختلفی را ارزش گذاری می کنند و توصیه هایی برای چگونگی افزایش سرعت آن ارائه می دهند.

تصمیم اینکه از کدام ابزار استفاده کنید در واقع با خودتان است، اما بطور کلی موارد زیر پیشنهاد می شوند:

  • برای تست عمومی Pingdom، GTmetrix و WebPagetest مناسب هستند.
  • برای تست تاریخچه ای GTmetrix و WebPagetest مناسب هستند.
  • برای تست جامع GTmetrix و WebPageTest مناسب هستند.
  • برای تست محل قرار گیری Pingdom، GTmetrix و WebPageTest مناسب هستند.
  • برای بررسی پیشرفته GTmetrix و WebPagetest مناسب هستند.

نکته:

شاید برایتان جالب باشد که چرا صحبتی از PageSpeed ​​Insights در این بین مطرح نشده است؛ در حالی که PageSpeed ​​Insights یک ابزار مفید برای چک کردن سایت شما تحت قوانین Google’s speed است، اما بررسی سرعت را به نحوی که ابزارهای ذکر شده ارائه کرده اند، انجام نمی دهد و استفاده از سه ابزار ذکر شده، کاربردی تر خواهد بود. آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 10 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند

کانال های ما
کانالهای ما