آموزش جامع جوملا برای مبتدیان

وقتی در مورد سیستم های مدیریت محتوا صحبت می شود ، جوملا یکی از اولین نام هایی است که به ذهن می رسد. جوملا کاملاً منبع باز (رایگان) بوده و توسط هر فردی که می خواهد وب سایت قدرتمند طراحی کند قابل استفاده است.
جوملا توسط بسیاری از برندها و سازمان های معروف از جمله دانشگاه هاروارد ، Linux.com ، Guggenheim ، MTV و UNRIC (مرکز اطلاعات منطقه ای سازمان ملل متحد برای اروپای غربی) استفاده شده است.
ساختن وب سایت با جوملا به دلیل تعدد قالب ها و افزونه های موجود ، بسیار آسان و فوق العاده سرگرم کننده است. شما می توانید انواع افزونه های از پیش ساخته شده را در وب سایت رسمی جوملا پیدا کنید.

تصویر(1)

قالب های جوملا نیز به راحتی در اینترنت در دسترس هستند بنابراین شروع طراحی یک سایت دشوار نیست. با این حال ، اگرچه استفاده از سیستم مدیریت محتوا جوملا بسیار آسان است ، اما شخصی سازی آن و اضافه کردن امکانات بیشتر به آن بدون داشتن تجربه قبلی کار سختی است.
 
صحبت در مورد CMS سطح بالا و در نهایت ترسیم مقایسه آن با وردپرس یک امر اجتناب ناپذیر است. حتی اگر وردپرس دارای 120 درصد دانلود بیشترو پوسته های رایگان و افزونه های بیشتری نسب به جوملا باشد ، گفتن این جمله که جوملا ناامن نیست! رقابت قابل توجهی با وردپرس ایجاد می کند. در اینجا مفصل تر به تفکیک اختلافات بین 2 سیستم مدیریت محتوا در جهان پرداخته می شود.
 
در این آموزش به نحوه استفاده از جوملا پرداخته خواهد شد. برای ایجاد یک وب سایت از نصب تا تنظیم وب سایت ، همه چیز توضیح داده می شود.
 
مرحله 1 - نصب جوملا
برای نصب جوملا در هاست تمام کاری که باید انجام دهید این است که ابتدا به سایت joomlafarsi.com مراجعه کرده و آخرین نسخه جوملا را دانلود نمایید. سپس طبق آموزش زیر فایل نصبی جوملا را در هاست خود آپلود نمایید:
آموزش آپلود فایل در هاست
سپس مراحل زیر را برای نصب جوملا دنبال کنید.
مطابق با تصاویر زیر فایل آپلود شده در مرحله قبل را از حالت فشرده خارج نمایید:

تصویر(2)
بعد از اکسترکت فایل های جوملا می بایست برای سایت خود دیتابیس ایجاد کنید، طبق آموزش زیر یک دیتابیس ایجاد نمایید:

بعد از ساخت دیتابیس اکنون لازم است وارد مراحل نصب جوملا شوید. برای این کار تنها کافیست آدرس دامنه وبسایت خود را در مرورگر وارد نمایید تا  وارد مراحل نصب جوملا شوید.
در این مرحله اگر از بسته نصبی جوملای فارسی استفاده کرده باشید مراحل به صورت فارسی است. اما اگر مراحل و صفحه انگلیسی بود از طریق گزینه انتخاب زبان این گزینه را به Persian (فارسی) تغییر دهید تا زبان نصب فارسی شود.

تصویر(3)
نام سایت: در این بخش اسم سایت خود را وارد نمایید. برای مثال: "میهن وب هاست".
ایمیل مدیر ارشد: ایمیلی که در این بخش وارد می کنید ایمیل اصلی سایت شما خواهد بود لذا گزارشات و همه فعالیت ها به این ایمیل ارسال می شود.
نام کاربری مدیر ارشد: نام کاربری برای مدیر اصلی وب سایت جوملا خواهد بود. این شناسه کاربری بسیار مهم بوده و سعی کنید برای این گزینه از حروف پیچیده استفاده نمایید و به هیچ عنوان از کلمه های ساده مانند "admin" ، "test" یا "demo" استفاده نکنید.
رمز عبور مدیر ارشد: رمز مربوط به مدیر ارشد که به تمام بخش های جوملا دسترسی خواهد داشت. سعی کنید رمز پیچیده انتخاب کنید که شامل حروف بزرگ و کوچک همینطور اعداد و کاراکترها باشد.
تکرار رمز عبور مدیر ارشد: همان رمزی که در بالا انتخاب کرده اید را در این بخش هم تکرار کنید.
توضیحات متا: این گزینه اجباری نیست اما می توانید شرحی از توضیحات و فعالیت های سایتتان به صورت بسیار کوتاه بنویسید. پس از تکمیل این موارد بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

تصویر(4)
توضیحات مربوط به تصویر فوق به شرح زیر است:
نوع پایگاه داده: این گزینه نیازی به تغییر ندارد و بر روی mySQLi قرار گیرد. البته در شرایطی خاص ممکن است از آیتم های دیگری نیز استفاده کنید.
 
نام هاست: این گزینه معمولا و در اکثر موارد باید با واژه: localhost تکمیل شود.
نام کاربری: نام کاربری دیتابیسی که قبلا ایجاد کرده اید را در این فیلد قرار دهید. نام کاربری تشکیل شده است از نام یوزر هاست و نام کاربری انتخابی شما، برای مثال : mwh_joomla
 • رمز عبور: پسورد دیتابیس خود را در این فیلد وارد کنید.

 • نام پایگاه داده: نام پایگاه داده که قبلا ایجاد کرده اید را در این فیلد قرار دهید. نام پایگاه داده از نام یوزر هاست و نام پایگاه داده انتخابی شما تشکیل شده است. برای مثال : mwh_joomla

 • پیشوند جداول: این گزینه مربوط به پسوند جداول دیتابیس است که به صورت تصادفی توسط جوملا برای سایت شما در نظر گرفته می شود و نیازی به تغییر آن نیست.

 • فرایند پایگاه داده قدیم: این گزینه نیز نیازی به تغییر ندارد.

 • پس از تکمیل بر روی ادامه کلیک کنید.

 
در مرحله بعد از شما سوال می شود که چه اطلاعاتی می خواهید با نصب جوملا بر روی سایت شما نصب شود. گزینه های این صفحه در بسته های نصبی جوملا متفاوت است. اگر می خواهید جوملا خام را نصب کنید می توانید یکی از دو گزینه نمایش داده شده در تصویر زیر را انتخاب و در نهایت بر روی گزینه نصب کلیک نمایید.

تصویر(5)

حذف پوشه نصب جوملا: با انتخاب این گزینه پوشه نصب جوملا حذف می شود و شما امکان این را خواهید داشت که بتوانید وارد سایت و مدیریت جوملای خود شوید. اگر این گزینه کلیک نشود و پوشه Installation حذف نگردد شما امکان مشاهده و مدیریت سایت را نخواهید داشت و مجددا صفحه زیر به شما نمایش داده می شود.

تصویر(6)
برای دسترسی به پنل مدیریت جوملا ، در انتهای آدرس دامنه خود /administrator را وارد نمایید (مثلاً www.mydomainname.com/administrator). پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود که هنگام نصب جوملا ایجاد کرده اید ، به صفحه مدیریت جوملا منتقل می شوید.


تصویر(7)
مرحله 2 - ایجاد وب سایت با جوملا
با جوملا گزینه های زیادی در مورد نحوه ساخت وب سایت و مدیریت محتوا به دست می آورید. در این قسمت از آموزش مراحل ساخت آسان سایت با جوملا توضیح داده می شود.
مرحله 2.1 - افزودن مقالات
از ابتدا شروع کنید و اصول اولیه را بیاموزید. در صفحه مدیریت سایت از منوی بالای داشبورد بر روی دکمه محتوا کلیک کنید ، سپس از گزینه مطالب بر روی گزینه "ایجاد مطلب جدید" کلیک نمایید. ویرایشگر WYSIWYG ظاهر می شود. ویرایشگر می تواند برای قالب بندی و اضافه کردن متن به مقاله شما استفاده شود. همچنین می توانید در اینجا تصاویر یا پیوندهایی به متن خود اضافه کنید.
پس از اتمام کار با اولین مقاله ، دکمه ذخیره را فشار دهید و در نهایت مقاله شما منتشر خواهد شد.

تصویر(8)
مقاله منتشر شده در قسمت آخرین مقالات سایت ظاهر می شود. اگر می خواهید آن را به منوی اصلی وب سایت خود پیوند دهید ، این مراحل را دنبال کنید:
 
 • روی زبانه منو کلیک کنید.

 • به گزینه منوی اصلی بروید وبر روی ایجاد آیتم منوی جدید کلیک کنید.

 • عنوان منوی خود را وارد کنید ، به عنوان مثال مقاله من.

 • حالا باید نوع منو را انتخاب کنید.

 • برای اینکه منو مقاله تازه ایجاد شده را باز کند ، بر روی گزینه "یک مطلب خاص" کلیک کنید.

 • مقاله مورد نظر را انتخاب کنید. بر روی "انتخاب" کلیک و به مقاله ای که اخیراً ایجاد کرده اید ، بروید.

 • دکمه ذخیره را فشار دهید.

 • مقاله انتخاب هم اکنون در فهرست اصلی جوملا (سایت شما) قابل دسترس خواهد بود.

 
مرحله 2.2 - اضافه کردن کامپوننت به جوملا
با جوملا می توانید علاوه بر مقالات استانداردی که از متن ، پیوندها و تصاویر تشکیل شده است ، ویژگی های خاصی را نیز اضافه کنید. تولید محتوای پیچیده با استفاده از کامپوننت ها انجام می شود.
کامپوننت ها گزینه های مختلفی در اختیار شما قرار می دهند که از طریق آن می توانید قابلیت های زیادی به وب سایت خود اضافه کنید. جوملا امکانات زیادی دارد که ایجاد انواع صفحات را آسان می کند: مخاطبین ، جستجو ، جستجوی هوشمند ، اخبار ، لینک های وب و غیره.
به عنوان مثال ، برای ساختن صفحه ای که شامل یک منبع خبری از یک سایت خارجی است ، باید به کامپوننت ها بروید ، سپس خبرخوان را انتخاب کنید ، سپس بر روی دکمه جدید کلیک کنید.
در یک پنجره جدید ، جزئیات مورد نیاز (نام و URL برای فیلد خبری مورد نظر برای نمایش) را پر کنید و دکمه ذخیره را فشار دهید.


تصویر(9)

سایر کامپوننت ها  (که در همان فهرست کامپوننت ها یافت می شوند) نیز می توانند به روشی مشابه استفاده شوند. تنظیم آنها به آسانی انجام چند کلیک است.
مرحله 2.3 - افزودن دسته بندی جوملا
جوملا دسته هایی دارد که به شما امکان می دهد مطالب خود را به صورت منظم طبقه بندی کنید. هر بار که محتوای جدیدی ایجاد می کنید ، می توانید یک دسته بندی را به آن اختصاص دهید. داشتن امکان طبقه بندی برای مطالب به شما کمک می کند تا همه چیز را منظم نگه دارید. وقتی انواع مختلفی از مطالب را که می خواهید در وب سایت خود قرار دهید ، دسته بندی ها بهترین ابزار برای ساماندهی آنها هستند هستند. برای افزودن دسته جدید ، این مراحل ساده را دنبال کنید:
 • از پنل مدیریت ، روی گزینه محتوا کلیک کنید.
 • اکنون از مجموعه ها ، روی ایجاد مجموعه جدید کلیک کنید.
 • نام مستعار ، عنوان ، توضیحات را اضافه کنید. (توجه: نام مستعار و توضیحات اختیاری است).
 • دکمه ذخیره را فشار دهید تا دسته جدید خود را ایجاد کنید.
تصویر(10)
مرحله 2.4 - ایجاد مقالات ویژه
با جوملا می توانید صفحات را بسته به شباهت و ویژگی های آنها با هم ترکیب کنند.
اولین قدم علامت گذاری مقالات به صورت ویژه شده می باشد. این کار به آسانی انجام می شود ، مانند بسیاری از مواردی که در مورد جوملا وجود دارد. فقط به بخش مطالب بروید و سپس بر روی مقالات کلیک کنید. لیست مقالات وب سایت شما در اینجا نمایش داده می شود. متوجه خواهید شد که ستاره ای در کنار هر مقاله در لیست وجود دارد. تنها کاری که شما باید انجام دهید تا یک مقاله برجسته شود، روی ستاره در مجاورت مقاله مربوطه کلیک کنید. این ستاره باید زرد شود و مقاله شما را مطابق تصویر نشان می دهد.

تصویر(11)
برای نمایش مقالات ویژه در صفحه مرتبط با منو ، این مراحل را دنبال کنید:
ابتدا یک منوی جدید را ایجاد کنید. به منوها ، سپس منوی اصلی بروید.
اکنون بر روی گزینه Add New menu کلیک کنید. (این کار را می توان با هر منوی موجود نیز انجام داد).
 • نوع منو را انتخاب کنید. برای انجام این کار دکمه Select را بزنید.

 • از میان انواع منو ، روی بخش مقالات کلیک کرده و سپس مقالات ویژه شده را انتخاب نمایید.

 • عنوان را برای فهرست خود وارد کنید، به عنوان مثال مقالات ویژه

 • دکمه ذخیره را بزنید.

مرحله 2.5 - ایجاد صفحه تماس با ما:
دریافت بازخورد از بازدید کنندگان یا مشتریان برای مدیران سایت ها بسیار مهم است. برای این منظور ، داشتن صفحه تماس با ما بسیار مهم می باشد. با چند کلیک ، جوملا می تواند در انجام این کار به شما کمک کند:
 • ابتدا باید کامپوننت صفحه تماس را ایجاد کنید. برای این کار به کامپوننت ها بروید و سپس بر روی مخاطبین کلیک کنید. بر روی دکمه New کلیک کنید.
 • نام صفحه و جزئیات تماس را برای فرم خود اضافه کنید. اگر می خواهید توضیحی اضافه کنید ، از برگه اطلاعات دیگر استفاده کنید.
 • پس از پایان کار ، روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

تصویر(12)

برای فعال کردن فرم تماس و مشاهده آن ، کافیست یک کامپوننت جدید در منوها اضافه کنید. این روند به آسانی اضافه کردن یک مقاله جدید به منو است.
مرحله 2.6 - استفاده از تبلیغات
از کامپوننت تبلیغات می توان برای مدیریت بنرهای تصویر یا HTML استفاده کرد. درادامه نحوه کار با بنرها توضیح داده می شود:
 • ابتدا می بایست یک یا چند بنر ایجاد کنید. برای انجام این کار ، با کلیک کردن بر روی کامپوننت ها ، سپس تبلیغات و سپس دوباره تبلیغات بروید.

 • اکنون بر روی دکمه جدید موجود در بالا سمت چپ کلیک کنید.

 • حالا باید یک نام برای بنر خود انتخاب کنید. توصیه می شود از اسامی خاص و معنی دار استفاده کنید که بعدا به راحتی سازماندهی شوند.

 • تصویر خود را بارگذاری کرده و جزئیات اختیاری مانند عرض و ارتفاع را وارد کنید.

 • پس از اتمام ، دکمه ذخیره را فشار دهید.

 • حال برای نمایش بنر جدید خود ، باید یک ماژول جدید منتشر کنید. به بخش افزونه ها و سپس به مدیر ماژول بروید.

 • بر روی دکمه جدید کلیک کنید.

 • اکنون لیستی از ماژول ها ظاهر می شود. روی بنرها کلیک کنید

 • عنوان و موقعیتی را برای ماژول انتخاب کنید. پس از اتمام تغییرات را ذخیره کنید و تمام شد.

به عنوان نمونه ، ما بنر تصویری با بچه گربه ها را به پاورقی جوملا اضافه کرده ایم! سایت اینترنتی.


تصویر(14)
مرحله 3 - نصب افزونه در  جوملا
کتابخانه رسمی افزونه های جوملا کلیه افزونه هایی را که می توانید استفاده کنید ارائه می دهد. از امنیت و نقشه ها گرفته تا ارتباطات و تجارت الکترونیک می توانید همه چیز را در آن پیدا کنید.
افزونه های جوملایی را می توان از بخش افزونه ها سپس مدیریت و در نهایت نصب ، راه اندازی نمایید. 
روش دیگر ، می توانید پس نصب جوملا افزونه ها را بصورت دستی نصب کنید:
 • بسته .zip را از مخزن جوملا دانلود کنید.
 • در بخش افزونه ها، مدیریت و سپس منوی نصب،  فایل افزونه را در بخش "آپلود و نصب افزونه ی جوملا"بارگذاری کنید تا نصب انجام شود.

تصویر(15)

در اینجا چند افزونه لازم از سایت جوملا معرفی می شود:
ProFiles یک مدیر فایل مفید بوده و از ابزار FTP که به طور پیش فرض در جوملا استفاده می شود، مفید و راحت تر است.
Google Maps by Reumer: از این افزونه برای نمایش نقشه ها در وب سایت خود استفاده کنید.
AllVideos: با AllVideos می توانید فیلم ها در محتوای سایت خود جاسازی کنید.
تهیه نسخه پشتیبان با Akeeba: به طور گسترده از تمام بخش های سایت شما بکاپ گیری انجام می دهد و هر زمان تمایل داشته باشید می توانید فایل بکاپ را بازگردانی نمایید.
 
مرحله 4 - نصب قالب های جوملا
پوسته ها و قالبها همان چیزی است که وب سایتها را زیبا و کاربر پسند می کند ... و از دید یک بازدید کننده هیچ چیز مهمتر از ظاهر سایت نیست. انتخاب طرح مناسب ، الگوی یا طراحی مناسب همراه با عملکرد صحیح برای وب سایت شما مهم است.
جوملا همچنین پوسته های رایگان را به صورت آنلاین در دسترس کاربران قرار می دهد ، اما این تعداد در مقایسه با وردپرس یا دروپال به طور قابل توجهی کمتر است.
نصب قالب های جوملا نیز بسیار آسان است. این روند تقریباً با نصب افزونه ها یکسان است:
 • در بخش افزونه ها، مدیریت و سپس به منوی نصب بروید.
 • اکنون در بخش "آپلود و نصب افزونه ی جوملا"بارگذاری کنید تا نصب انجام شود.
 • پس از اتمام بارگذاری ، به بخش افزونه ها ،قالب و سپس استایل ها مراجعه کنید.
 • در صفحه مربوط به استایل ها از بخش "پیش فرض" پوسته پیشفرض سایت را انتخاب نمایید.

تصویر(16)
مرحله5: استفاده از Akeeba برای تهیه نسخه پشتیبان از جوملا
افزونه پشتیبان گیری Akeeba احتمالاً محبوب ترین افزونه جوملا است. در این بخش از راهنمای جوملا نحوه استفاده از Akeeba برای تهیه نسخه پشتیبان از جوملا توضیح داده می شود.
Akeeba در فهرست رسمی جوملا یافت نمی شود ، بنابراین باید افزونه را از وب سایت Akeeba دانلود کنید. پس از اتمام دانلود ، افزونه را نصب کنید.
اکنون به کامپوننت ها و سپس Akeeba Backup بروید.
 
هنگامی که برای اولین به کامپوننت Akeeba مراجعه می کنید می بایست بر روی گزینه Default Backup Profile کلیک کرده و افزونه را برای عملکرد بهتر و بهینه جهت پشتیبان گیری از سایت تنظیم کنید. پس از اتمام با تصاویر زیر مواجه می شوید:

تصویر(17)
برای تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت جوملا ، بر روی گزینه "Backup Now" (شماره1) کلیک نمایید.
اگر می خواهید تنظیماتی که انتخاب کرده اید را تغییر دهید ، می توانید بر روی گزینه "Configuration" (شماره2) کلیک کنید.
برای خودکارسازی تهیه نسخه پشتیبان از سایت ، "Schedule Automatic Backups" (شماره3) را انتخاب کنید.

تصویر(18)
پس از تهیه نسخه پشتیبان ، روی گزینه "Manage Backups" کلیک کنید. 
توصیه می شود یک نسخه بکاپ ایجاد شده را دانلود نمایید. برای دانلود نسخه پشتیبان بر روی رایانه خود ، روی دکمه "Download" ( مطابق با تصاویر زیر ) کلیک کنید.

تصویر(19)
مرحله 6 - بروزرسانی جوملا
به روز بودن جوملا بسیار مهم است. وقتی وارد http://mydomain.com/administrator می شوید ، جوملا به طور خودکار چک را انجام می دهد تا ببیند نسخه های جدید در دسترس هستند یا خیر. اگر نسخه جدیدی در مخزن رسمی موجود باشد ، اعلان جدید را مشاهده خواهید کرد. اعلان حاوی نام به روزرسانی به همراه دکمه به روزرسانی جدید است. برای ادامه نصب بر روی دکمه بروزرسانی جوملا کلیک کنید.
پس از کلیک بر روی لینک ، شما به صفحه بروزرسانی جوملا منتقل می شوید. اطلاعات مربوط به نسخه فعلی شما و مواردی که بروز می شوند در اینجا ذکر شده است. برای ادامه بر روی دکمه نصب کلیک کنید. نصب چند لحظه طول خواهد کشید و پس از اتمام آن ، شما تأیید نصب موفقیت آمیز بروزرسانی را مشاهده خواهید کرد.
مرحله 7 - سرعت بخشیدن به جوملا
سرعت بارگذاری وب سایت یک بخش اساسی و بسیار مهم برای راه اندازی سایت می باشد. در این بخش از آموزش جوملا نحوه بهبود عملکرد و سرعت بارگذاری سایت به صورت اجمالی توضیح داده می شود.
مرحله 7.1 - فعال کردن فشرده سازی Gzip
فشرده سازی به شما کمک می کند سایز وب سایت خود را که بازدید کنندگان باید بارگیری کنند ، کاهش دهید ، بنابراین برای بارگذاری یک وب سایت زمان کمتری صرف می شود.
ابتدا به داشبورد جوملا خود دسترسی پیدا کرده ، به منوی سیستم رفته و سپس بر روی تنظیمات کلی کلیک نمایید.
 
شما به یک پنجره مربوط تنظیمات کلی جوملا هدایت می شوید. اکنون این مراحل را دنبال کنید تا فشرده سازی Gzip را در جوملا فعال کنید:
 
 • بر روی تب سرور کلیک کنید (شماره1)
 • در بخش فشرده سازی Gzip گزینه بله را انتخاب کنید. (شماره2)
 • تغییرات خود را ذخیره کنید.
تصویر(20)
فشرده سازی Gzip اکنون برای وب سایت جوملا فعال شده است.
مرحله 7.2 - فعال کردن کش جوملا
با فعال کردن کش ، محتوای وب سایت در پوشه ای از هاست به صورت موقت ذخیره می شوند، بنابراین وقتی بازدید کننده به وب سایت شما مراجعه می کند ، زمان پاسخگویی و سرعت لود وب سایت شما سریعتر می شود.
 1. به همان بخش تنظیمات کلی رفته و بر روی زبانه سیستم (شماره1) کلیک و برای فعال کردن کش مراحل زیر را دنبال کنید:

 2. نحوه ذخیره سازی: در این بخش می توانید نحوه نگهداری فایل کش را انتخاب کنید.

 3. مسیر پوشه ذخیره ساز: در این بخش مسیری که کش های وب سایت شما نگهداری می شوند به صورت پیش فرض نمایش داده می شوند. می توانید این مسیر را به دلخواه خود بر روی سرور تغییر دهید.

 4. زمان ذخیره ساز: در این بخش زمانی که مربوط به ذخیره سازی مجدد کش به صورت اتوماتیک می باشد را تنظیم کنید.

 5.  ذخیره ساز بستر نرم افزاری: از این بخش برای زمانی استفاده می شود که خروجی سایت در موبایل با لپ تاپ متفاوت است. اگر از یک سایت ریسپانسیو استفاده می کنید، فعال بودن این گزینه می تواند منجر به افزایش سرعت مرور صفحات برای کاربر شود.

 6. سیستم ذخیره ساز: این بخش مربوط به پلاگین ذخیره ساز جوملا می باشد. دارای سه تنظیم اصلی خاموش، ذخیره سازی مدرن و ذخیره سازی سنتی است.

اگر همه تغییرات با موفقیت ذخیره شوند ، یک پیام تأیید دریافت خواهید کرد.

تصویر(21)
راه دیگر برای ذخیره کردن صفحات جوملا ، روشن کردن افزونه ذخیره ساز است. به بخش افزونه ها و سپس پلاگین ها مراجعه کنید.
اکنون تنها کاری که باید انجام دهید پیدا کردن پلاگین ذخیره ساز و فعال کردن آن است.
برای یافتن سریع پلاگین ، در قسمت جستجو ذخیره ساز را وارد کنید. پس از پیدا کردن پلاگین مورد نظر ، برای فعال کردن آن ، روی دکمه موجود در ستون حالت کلیک کنید. اگر این پلاگین فعال باشد ، یک پیام دریافت خواهید کرد و دکمه با علامت سبز رنگ ظاهر می شود.
اکنون ذخیره ساز فعال شده است و باید سرعت بارگذاری وب سایت شما بهبود یابد. برای بهینه سازی بیشتر ، همچنین توصیه می شود از تصاویربا سایز کوچک(از لحاظ حجم) استفاده کنید.


آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 16 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند

کانال های ما
کانالهای ما