نحوه استفاده از تجزیه و تحلیل خوانایی در افزونه یوست | yoast

همه کاربرانی که از افزونه Yoast استفاده می کنید با دایره های رنگی موجود در Yoast SEO آشنایی دارند. در دو بخش از این افزونه از سیستم چراغ راهنمایی استفاده می شود: تجزیه و تحلیل محتوا و آنالیز خوانایی. اولین مورد بررسی می کند که آیا پست شما الزامات SEO را رعایت کرده است یا خیر، در حالی که دومی بررسی می کند که آیا مطلب شما برای مخاطبان عادی قابل خواندن است یا خیر. البته این دو به هم مرتبط هستند، زیرا اگر می خواهید سایت شما در نتایج جستجو به خوبی عمل کند، محتوای قابل خواندن بسیار مهم است. در اینجا، در این مطلب توضیح داده خواهد شد که چگونه از تجزیه و تحلیل خوانایی استفاده کنید.


تصویر(1)

تجزیه و تحلیل خوانایی در SEO Yoast چه کاری را انجام می دهد؟

تجزیه و تحلیل خوانایی از یک الگوریتم برای تعیین میزان خوانایی پست شما استفاده می کند. این الگوریتم به صورت دقیق طراحی شده است تا اطلاعات بدست آمده واقعی و کارآمد باشد. در این ابزار چندین مورد وجود دارد که هنگام نوشتن پست به شما توصیه می کند آنها را رعایت نمایید. به عبارت دیگر ،با پیروی از توصیه ها، می توانید متن خود را در خواندن و درک آسان تر کنید.

با ساده کردن محتوا، شما به طور خودکار مخاطبان خود را افزایش می دهید، زیرا افراد بیشتری پیام محتوای شما را درک می کنند. همچنین، شما محتوای خود را فقط برای افراد نمی نویسید. دستیاران مجازی مانند الکسا و سیری باید بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. حتی گوگل نیز در نتایج جستجو از آنها به عنوان Rich Snippets استفاده می کند (Rich Snippets ها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا موضوع و محتوای یک وب سایت را راحت‌تر درک کنند.)

تصویر (2)

بررسی های خوانایی متن

در حال حاضر ، Yoast SEO از چک لیست های زیر استفاده می کند:

لغات انتقالی: آیا از واژگان انتقالی مانند "مهمتر از همه"، "زیرا"، "بنابراین" یا "علاوه بر آن" برای اتصال متن ها به یکدیگر استفاده می کنید؟ استفاده از این کلمات باعث بهبود خوانایی مقاله شما شده و کاربران را از ادامه متن با خبر می سازد.

آغاز جمله: آیا تمامی جملات شما با یک کلمه خاص شروع می شود؟ این موضوع ممکن است برای خواننده مطلب تکراری و آزار دهنده باشد. همیشه جملات خود را متنوع کنید، با این کار خوانایی مطلب خود را بالاتر می برید. البته موارد استثنا نیز وجود دارد در برخی موارد به دلیل سبک نوشتاری خاص شما این مورد امکان پذیر نیست و برای کاربران نیز ناراحت کننده نمی باشد.

سهولت خواندن با آزمون Flesch: این آزمون که در جهان نیز مشهور است، متون را تجزیه و تحلیل کرده و آنها را با نمره 1-100 درجه بندی می کند. هرچه نمره کمتر باشد، خواندن متن دشوارتر است. متن هایی با نمره بالا در آزمون Flesch (حدود 100) قابل خواندن هستند. آنها جملات کوتاه دارند و هیچ کلمه ای بیش از دو هجا نیستند. معمولاً، نمره سهولت خواندن 60-70 قابل قبول هستند.

طول پاراگراف: برخی از افراد تمایل دارند از پاراگراف های بسیار طولانی استفاده کنند. انجام این کار باعث می شود متن شما خسته کننده شود زیرا فقط به یک متن بزرگ تبدیل می شود. از پاراگراف های کوتاه تر استفاده کنید و فراموش نکنید که به جملات اصلی خود فکر کنید.

توزیع زیر عنوان: به طور مشابه با پاراگراف های طولانی، اسکن متون بدون زیر عنوان نیز دشوار است. بنابراین، افزونه یوست بررسی می کند که آیا شما از زیرنویس های کافی استفاده می کنید، تا خوانندگان خود را از طریق متن راهنمایی نمایید.

طول جمله: طول جمله یکی از جنبه های اصلی است که می تواند خواندن متن را سخت کند. اگر بیشتر جملات شما خیلی طولانی است - بیش از 20 کلمه - کاربران نمی توانند مفهوم جمله شما را درک کنند. خوانندگان غالباً باید چند کلمه به عقب برگردند تا متوجه شوند منظور شما چیست. این بسیار خسته کننده و ناکارآمد است. سعی کنید تعداد کلمات را در یک جمله ثابت نگه دارید. جملات خود را کوتاه کنید. هدف شما برای نوشتن درک آسان آن برای همه ی کاربران است، نه یک شاهکار ادبی پیچیده.

کلمات پیچیده: استفاده از کلمات پیچیده در متن باعث می شود تا کاربران نتوانند به خوبی با متن شما ارتباط برقرار کنند و در نتیجه با سردرگمی از مطالعه ادامه مطلب منصرف خواهند شد. جملات شما به دلیل اینکه ساختار پیچیده ای دارد سخت تر درک می شود، از واژگان سخت و دشوار استفاده نکنید. هر زمان که از کلمه دشواری استفاده می کنید، همیشه این موضوع را در نظر بگیرید که آیا گزینه بهتری برای جایگزینی با آن وجود دارد یا خیر.

زبانهای پشتیبانی شده

تجزیه و تحلیل خوانایی به زبان انگلیسی و چندین زبان از جمله آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و روسی در دسترس است. افزونه یوست به طور مداوم در حال اضافه کردن زبان های جدید به دیتابیس خود است.

استفاده از آنالیز قابلیت خواندن در SEO Yoast برای بهبود محتوای شما بسیار آسان است. اگرچه نمره خوانایی در زمان نوشتن متن و بصورت آنلاین محاسبه می شود، اما توصیه می شود در زمان نوشتن متن خود به آن توجهی نکنید زیرا باعث از بین رفتن تمرکزتان می شود. فقط پس از اتمام (پیش نویس) مقاله، نمره خوانایی را بررسی و موارد مورد نیاز را اصلاح کنید. اگر یک دایره نارنجی یا قرمز دریافت کردید برای رفع آن تلاش کنید تا سبز شود اما اگر نتوانستید تمامی دایره ها را سبز کنید نیازی نیست ساختار کلی متن خود را تغییر دهید، سعی کنید در نوشته های بعدی نمرات منفی را جبران نمایید. این کار باعث می شود بعد از مدتی نوشته های شما بالاترین نمره خوانایی را از یوست کسب نماید.

تصویر(3)

آیا همه دایره ها باید سبز باشند؟

این سؤالی است که غالباً اکثر کاربران از متخصصان سئو می پرسند، باید در جواب گفت، ضرورتی ندارد تمامی دایره ها سبز باشند. آنچه که باید برای آن هدف داشته باشید، در کل یک دایره سبز و خوشحال است. نمونه ای از  چک خوانایی یک نوشته را در تصویر فوق مشاهده می کنید. داشتن تنها یک دایره نارنجی می تواند امیدوار کننده و مطلوب باشد. اینگونه نیست که مقاله شما اگر تمام تست ها را پشت سر نگذارد، نمی تواند رتبه بندی شود. اینها صرفاً یک نشانه اند نه یک ضرورت، اینطور نیست که اگر تمامی آنها را انجام ندهید مطلب شما در نتایج جستجو قرار نمی گیرد. قطعا تمامی نویسنده ها می خواهند کاربرانشان بتوانند مطالب را بخوانند و درک کنند.

نتیجه گیری نهایی

خوانایی و تجزیه و تحلیل محتوای Yoast SEO به شما کمک می کند مقالات بسیار عالی و سئو شده بنویسید که درک آن برای هر کسی آسان باشد. با انجام این کار، اطمینان حاصل می کنید که هر مطلبی که می نویسید، برای خوانندگان قابل درک است و در موتورهای جستجو نیز رتبه خوبی بدست می آورد.آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه
آموزش نصب وردپرس (مشاهدات: 6813)

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 46 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند

کانال های ما
کانالهای ما