مرکز آموزش میهن وب هاست

مرکز آموزش میهن وب هاست

چرا نباید از اسکریپت های نال شده استفاده کنید؟

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

امروزه جهت راه اندازی سایت نیاز به قالب و پلاگین هایی می باشد که کاربران بتوانند کسب و کار خود را معرفی کنند. قاعدتا یکی از معیارهای راه اندازی، هزینه پایین برای مدیر سایت خواهد بود. در بسیاری از موارد برنامه نویسان به جهت پایین آوردن هزینه از اسکریپت نال شده استفاده می کنند اما اطلاعی از عواقب و مشکلاتی که در آینده رخ خواهد داد ندارند.

به کدام اسکریپت ها، نال شده می گویند؟

اسکریپتهایی که توسط برنامه نویسان هک میشوند تا بدون پرداخت هزینه امکان استفاده از آن ها وجود داشته باشد را نال شده می گویند.

تصویر(1)

در این مقاله با ذکر چهار دلیل توضیح داده می شود که چرا نباید از اینگونه اسکریپت ها استفاده شود.

1- شما نمی دانید چه کدهایی را در اسکریپت نال شده قرار داده اند:

به جهت نال کردن یک اسکریپت، برنامه نویس تغییراتی در کدهای آن اعمال می کند. شما به عنوان استفاده کننده، تنها ظاهر و کارکرد محصول را مشاهده می کنید و اطلاعی از کدهای استفاده شده در آن ندارید. بسیاری از اسکریپت های نال شده لینک سایت های دیگر جهت افزایش سئو را در خود دارند. به این صورت که برنامه نویس در هنگام هک کردن اسکریپت، آدرس سایت خود را در بخشی از کد قرار می دهد و شما هم متوجه این موضوع نخواهید شد. البته این مورد بهترین وضعیت است چرا که در برخی مواقع کدهای مخرب را هم در اسکریپت های نال شده قرار می دهند که پس از مدتی استفاده از آن ها، باعث بروز مشکل در سایتتان می شود.

تصویر(2)

2- توسعه دهندگان نرم افزار باید حمایت مالی شوند:

کاربرانی که از اسکریپت اورجینال استفاده می کنند، بابت آن هزینه پرداخت کرده اند. پرداخت مبلغ حتی به میزان اندک، باعث کمک به توسعه دهندگان جهت ادامه و ارائه آپدیت های جدید می شود. اما زمانی که از نسخه نال شده استفاده شود و تعداد این افراد زیاد باشد احتمال توقف ادامه کار توسط توسعه دهندگان آن اسکریپت وجود دارد که به مرور زمان نسخه ای که شما استفاده می کنید دارای مشکل می شود و هیچ نسخه جدید دیگری هم وجود نخواهد داشت. پس به ناچار باید اسکریپت دیگری را جایگزین کنید حتی اگر در کارکرد سایت شما موثر باشد.

تصویر(3)

3- عدم ارائه پشتیبانی نسخه های نال شده

یکی از مشکلات عمده استفاده از اسکریپت نال شده، عدم ارائه پشتیبانی توسط تیم ارائه دهنده آن می باشد. پس باید این مورد را مدنظر داشته باشید اگر مشکلی رخ دهد ممکن است بدون کمک توسعه دهندگان همان اسکریپت قابل رفع نباشد و با مشکلات زیادی مواجه شوید.

تصویر(4) 

4- عدم امکان آپدیت خودکار در اسکریپت نال شده

اگر از اسکریپت نال شده استفاده می کنید باید بدانید که آپدیت هایی که توسط تیم ارائه دهنده آن اسکریپت ارائه می شود را اتوماتیک دریافت نخواهید کرد و باید هر بار به صورت دستی این عملیات را انجام دهید. امروزه با توجه به باگ هایی که در اسکریپت ها رخ می دهد توسعه دهندگان نرم افزار، هر روزه به دنبال رفع ایراد و ارائه آپدیت های جدید هستند. در صورتی که از نسخه های قدیمی استفاده کنید قطعا با مشکل مواجه می شوید و حفره های موجود در آن نسخه باعث نفوذ بدافزارها به سایت شما می شود. مشکل زمانی بیشتر می شود که تیم ارائه دهنده اسکریپت، نسخه های جدید را ارائه کرده است اما توسط هیچ شخصی آن نسخه هک نشده و قابل دسترس نیست. با اینکه شما می دانید چه حفره ای در سایتتان وجود دارد اما نمی توانید کاری کنید و یا حتی ممکن است شما اطلاعی از آپدیت های جدید نداشته باشید و از همان نسخه قدیمی استفاده کنید. 

تصویر(5)

اما برخی مواقع کاربران مجبور به نصب نسخه های نال شده می باشند.

فرض کنید می خواهید از یک پلاگین استفاده کنید و اطمینان ندارید آیا آن پلاگین با قالب سایت شما سازگار است یا خیر. قطعا خریداری نسخه اورجینال کمی ریسک است چرا که در صورت عدم سازگاری با قالب، هزینه پرداختی شما سوخت می شود. در اینجا تنها جهت تست، نسخه نال شده پلاگین را نصب می کنید و بررسی های لازمه را انجام می دهید تا در صورت عدم وجود مشکل، نسخه اصلی را خریداری کنید.

ممکن است شما برنامه نویس یک سایت باشید و بخواهید از یک نرم افزار واسط برای سایت مشتری استفاده کنید. قطعا نمی توانید به مشتری بگویید هزینه نرم افزار را پرداخت کند و اگر نرم افزار با بخشی از سایت سازگار نبود هزینه پرداختی از بین می رود. در اینجا شما نسخه نال شده را نصب می کنید و به مشتری خود ارائه می دهید. البته با ذکر این توضیح که نسخه نصب شده نال می باشد و جهت استفاده باید نسخه اورجینال خریداری شود. 

4/5 از 3 رای

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 10 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند