آموزش رفع خطای 403 در سایت های وردپرسی

هنگامی که یک خطا در وب سایت رخ می دهد، وردپرس کدها و پیام هایی را نمایش خواهد داد. خطای 403 یکی از رایج ترین خطاهای وردپرس است. در این مطلب اشاره خواهد شد که چگونه این خطا را بررسی و رفع کنید.

 تصویر (1)

خطای 403 زمانی نمایش داده می شود که مجوز های سرور، اجازه دسترسی به یک صفحه خاص را نمی دهند. به همین دلیل این خطا معمولا با پیام زیر همراه است :

403 Forbidden – You don’t have permission to access ‘/’ on this server.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

چندین حالت مختلف برای مشاهده این خطا وجود دارد؛

  • دسترسی صفحه ورود به وردپرس یا wp-admin ممنوع شده است.

  • در طول نصب وردپرس این خطا رخ دهد.

  • خطا هنگام بازدید از هر صفحه در سایت مشاهده شود.

  • خطای "Access Denied" مربوط به سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها مشاهده شود.

استفاده از یک افزونه امنیتی و عدم تنظیم صحیح آن، یکی از دلایل بروز خطای 403 در وردپرس است. بسیاری از افزونه های امنیتی وردپرس می توانند در صورتی که تشخیص دهند فعالیت مخربی رخ داده است، آدرس آی پی ( و یا حتی طیف وسیعی از آی پی ها ) را مسدود نمایند.
دلیل دیگر ممکن است یک فایل ناقص .htaccess و کد های موجود در آن، و یا سطح دسترسی نادرست فایل در سرور باشد.
ارائه دهنده سرویس میزبانی وب، گاهی اوقات می تواند تغییرات اتفاقی را به تنظیمات سرور افزوده و این مورد منجر به مشاهده خطای 403 گردد.
حال که انواع حالت های مختلف مشاهده این خطا ذکر شد، در ادامه روش های رفع آن اشاره می شود.

توجه:

قبل از انجام هر کاری، ابتدا اقدام به تهیه فول بکاپ از سرویس میزبانی وب نموده تا در صورت نیاز جهت بازگردانی محتویات از آن استفاده نمایید.

آموزش تهیه بکاپ در هاست لینوکس سی پنل
آموزش تهیه بکاپ در هاست لینوکس دایرکت ادمین

رفع خطای 403 ناشی از نصب افزونه

اگر سایت بلافاصله بعد از فعال کردن یک افزونه با این خطا مواجه گردید، تنها کافی است افزونه مورد نظر را غیرفعال کنید و سپس وضعیت را بررسی نمایید. اگر خطا رفع نشد به طور موقت تمامی افزونه های وردپرس را غیرفعال کنید. چنانچه پیشخوان وردپرس در دسترس نیست، میتوانید مستقیما از طریق سرویس میزبانی وب افزونه ها را غیرفعال کنید. درصورتی که مشکل رفع گردید، به این معنی است که یک افزونه باعث بروز خطا شده است. تک به تک افزونه ها را فعال نموده و هر بار وضعیت را بررسی کنید تا در صورت مشاهده خطا، افزونه مربوطه شناسایی شود. پس از شناسایی افزونه مدنظر، می توانید با استفاده از روش ‌های موجود مثل بررسی فایل لاگ اسکریپت، فعال کردن حالت دیباگ در وردپرس و … بر اساس دانش خودتان اقدام به بررسی و رفع منشا مشکل نمایید. اگر در این زمینه دانشی ندارید نیز می توانید از یک برنامه نویس و طراح سایت کمک بگیرید. همچنین می توانید افزونه مدنظر را حذف و از یک افزونه دیگر که عملکرد مشابهی دارد، استفاده نمایید.
رفع خطای 403 ناشی از مشکل در فایل .htaccess
یکی از دلایل بروز خطای 403 در وردپرس وجود اختلال و یا برخی دستورات در فایل htaccess. موجود در مسیر نصب اسکریپت می باشد. اصلاح این فایل نسبتا ساده است. برای بررسی و رفع خطا وارد سرویس میزبانی وب خود شوید و روی گزینه File Manager کلیک کنید تا وارد صفحه مدیریت فایل‌ ها گردید.

تصویر (2)

پس از ورود به این بخش به پوشه Public_html مراجعه کنید. در این پوشه به دنبال فایلی با نام htaccess. باشید. این فایل از جمله فایل‌ های مخفی بوده و ممکن است در اولین ورود آن را مشاهده نکنید. جهت یادگیری نحوه مشاهده فایل های مخفی به این لینک مراجعه نمایید.

پس از یافتن فایل مدنظر آن را دانلود نموده و سپس از هاست حذف کنید و یا نام فایل را به مورد دیگری (به عنوان مثال htaccess-old.) تغییر دهید. بدین ترتیب این فایل از دسترس خارج خواهد شد. در نهایت وارد پیشخوان وردپرس شده و به مسیر تنظیمات و در ادامه پیوندهای یکتا مراجعه کنید. صرفا یک بار روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک نمایید تا فایل htaccess. مجددا به صورت خودکار توسط وردپرس ایجاد شود و مشکل برطرف گردد.
توجه نمایید ممکن است به دلایل مختلفی یک فایل htaccess. دیگر نیز در مسیر home مدیریت فایل سرویس میزبانی وب (مسیر ابتدایی مدیریت فایل) وجود داشته و باعث بروز اختلال شود. امکان دارد این فایل به صورت دستی اضافه گردیده و یا اینکه به عنوان مثال در روند انتقال محتویات از سرویس دیگری به سرویس جدید منتقل شده باشد. میتوانید با استفاده از تغییر نام این فایل آن را غیر فعال نموده و سپس مجددا وضعیت سایت را بررسی کنید.
رفع خطای 403 ناشی از مشکل سطوح دسترسی محتویات وردپرس
تمامی محتویات سایت دارای یک مجوزهای سطح دسترسی هستند. این مجوز ها کنترل می کنند دسترسی به کدام فایل ها برقرار بوده و همچنین این دسترسی به چه شکل باشد.
سطوح دسترسی نادرست می تواند باعث بروز خطای 403 گردد. بدین ترتیب که وب سرور سرویس میزبانی وب فکر می کند شما مجوز دسترسی به این فایل ها و مشاهده سایت را ندارید. میتوانید به آموزش زیر جهت تنظیم سطح دسترسی مراجعه نمایید.
روش دیگر این است که با استفاده از یک نرم افزار ftp همچون "Filezilla" تنظیمات سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها را انجام دهید. برای مشاهده آموزش مربوط به فایل زیلا به این لینک مراجعه نمایید.

تصاویر (3)

میبایست سطح دسترسی فایل ها بر روی 644 و سطح دسترسی پوشه ها را بر روی 755 تنظیم نمایید. با توجه به اینکه ممکن است تعداد فایل ها و محتویات زیاد بوده و تنظیم سطوح دسترسی تمامی آنها برایتان دشوار باشد، میتوانید از بخش پشتیبانی یک درخواست برای واحد فنی ارسال نموده تا این مورد از سمت سرور تنظیم گردد.

نکته:

توجه نمایید ممکن است به دلیل عدم وجود فایل ایندکس و محتویات اسکریپت در مسیر نصب مربوطه خطای 403 مشاهده گردد. با راه اندازی اسکریپت و درج فایل ایندکس این خطا برطرف می شود. بنابراین در روند بررسی وجود فایل ایندکس را نیز مورد توجه قرار دهید.
امید است که این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن توانسته باشید خطای 403 مربوطه را برطرف کنید. اگر همچنان در این مورد با مشکلی مواجه بودید می توانید از بخش پشتیبانی درخواست ارسال نموده تا از جانب واحد فنی رسیدگی گردد.


آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 12 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند

کانال های ما
کانالهای ما