راه اندازی مجدد سایت وردپرسی پس از هک شدن از طریق دیتابیس


اگر پس از ورود به سایت خود همه چیز را بهم ریخته مشاهده می کنید، سایت شما به سایت های دیگر ریدایرکت می شود و وقتی که وارد هاست می شوید فایل ها و پوشه هایی با نام های عجیب در هاست مشاهده می کنید، می توان گفت که سایت شما هک شده است و کدهای مخرب به فایل های اصلی وردپرس و قالب شما تزریق شده است. 

اما اولین قدم برای رفع مشکل و راه اندازی مجدد سایت چیست ؟

در این مطلب راهکارهایی بیان می شود که بدون نیاز به ورود به مدیریت سایت بتوانید سایت خود را از طریق دیتابیس سایت مجدد راه اندازی کنید.

بعد از ویروسی شدن سایت، کدهای مخرب به برخی از فایل ها تزریق شده و بعد از اجرای این کدها ممکن است فایل های اصلی سایت دچار تغییر و یا نام آنها تغییر کند، در این حالت بازگردانی سایت به حالت قبل و پاکسازی هاست و سایت کار بسیار دشواری می شود.

نسخه فعلی وردپرس سایت را مشخص کنید

برای اینکه بتوانید فایل های آلوده شده وردپرس را جایگزین کنید می بایست ابتدا نسخه فعلی وردپرس را پیدا کنید تا بعد از جایگزینی فایل ها با مشکل عدم همخوانی فایل ها با یکدیگر روبرو نشوید.
راه های مختلفی برای مشاهده نسخه فعلی سایت وجود دارد اما در نظر بگیرید که شما به مدیریت سایت دسترسی ندارید و نمی توانید از طریق داشبورد وردپرس نسخه فعلی وردپرس را مشاهده کنید.

روش اول: مشاهده نسخه وردپرس از فایل version.php

فایل version.php در پوشه wp-includes قرار دارد، اگر از طریق هاست به مسیر public_html/wp-includes مراجعه کنید می توانید فایل version.php دسترسی پیدا کنید. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید نسخه وردپرس سایت در مثال زیر 5.2 می باشد. 


تصویر (1)

روش دوم: مشاهده نسخه وردپرس از phpmyadmin

اگر از طریق روش اول نتوانستید نسخه وردپرس را مشاهده کنید و یا فایل version.php حذف یا تغییر نام داده شده باشد، می توانید از طریق phpmyadmin و دیتابیس وردپرس نسخه وردپرس را استخراج کنید.
ابتدا وارد "phpmyadmin" در هاست خود شده و سپس بر روی دیتابیس سایت خود کلیک کنید، مطابق تصویر زیر جدول "wp-option" را انتخاب نمایید: 


تصویر (2)

سپس طبق تصویر زیر تعداد نمایش سطر ها را بر روی 500 قرار دهید. 


تصویر (3)

سپس مطابق تصویر زیر از بخش "Filter rows" عبارت "_site_transient_update_core" (شماره 1) را جستجو نمایید و پس از مشاهده فایل ذکر شده بر روی گزینه "Edit" (شماره 2) کلیک نمایید: 


تصویر (4)

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، نسخه فعلی وردپرس نصب شده در سایت شما مشخص شده است: 


تصویر (5)

هم اکنون توانستید اطلاعات مربوط به نسخه وردپرس و پلاگین های فعال در سایت را مشاهده کنید در ادامه می بایست یک ساب دامنه در هاست ایجاد کرده و وردپرس را در آن نصب کنید. از طریق لینک زیر می توانید نسخه وردپرس سایت خود را که قبلا پیدا کرده بودید دانلود نمایید.

https://fa.wordpress.org/download/releases/

بر خلاف روش عادی نصب وردپرس، در اینجا می بایست صرفا فایل های وردپرس را در ساب دامنه ای که ایجاد کرده بودید آپلود و سپس در فایل wp-config.php وردپرس اطلاعات دیتابیس سایت قبلی خود را وارد نمایید. مطابق با تصویر زیر در بخش "DB_NAME" (شماره 1) نام دیتابیس، در بخش "DB_USER" (شماره 2) یوزر دیتابیس و در بخش "DB_PASSWORD" (شماره 3) پسورد دیتابیس را قرار دهید دهید.


تصویر (6)

اگر اطلاعات دیتابیس سایت را فراموش کرده اید کافی است از طریق پنل هاست خود به بخش MySQL® Databases (در سی پنل) و یا MySQL Management در دایرکت ادمین مراجعه کنید. همچنین می توانید از طریق فایل wp-config.php که در پوشه سایت اصلی قرار دارد اطلاعات دیتابیس را استخراج نمایید. سپس می بایست پوشه Uploads را از سایت اصلی کپی و سپس جایگزین پوشه uploads در وردپرس جدید (ساب دامنه) کنید. با این کار کلیه تصاویر و فایل های سایت قبلی به سایت جدید شما منتقل می شود.

پس از اجرای سایت با وردپرس جدید مشاهده خواهید کرد که تمامی مطالب و تصاویر سایت شما موجود هستند.

نصب افزونه های سایت:

هم اکنون می بایست افزونه های سایت را نیز مجدد نصب و فعال کنید. با توجه به اینکه ممکن است نام افزونه ها تغییر کرده و یا برخی از افزونه ها حذف شده باشند می بایست لیست کامل افزونه های نصب شده در سایت را بدست آورید. بدین منظور وارد phpmyadmin در هاست خود شده و سپس بر روی دیتابیس سایت خود کلیک کنید، مطابق تصویر زیر جدول "wp-option" را انتخاب کرده و در نهایت عبارت "active_plugins" (شماره 1) را جستجو کرده، در نهایت برای مشاهده لیست افزونه های نصب شده در سایت بر روی گزینه "Edit" (شماره 2) کلیک نمایید: 


تصویر (7)

همانطور که در تصاویر زیر قابل مشاهده است می توانید لیست تمامی افزونه های فعال در سایت را مشاهده کنید: 


تصویر (8)

برای غیرفعال کردن تمامی افزونه های موجود در لیست فوق نیز کافیست محتوای فیلد مشخص شده در تصاویر فوق را کاملا حذف نمایید و سپس بر روی GO کلیک کنید.

اکنون که لیست افزونه های فعال در سایت را مشاهده کردید می بایست افزونه ها را در وردپرس نصب و فعال نمایید. برای نصب افزونه ها از سمت راست داشبورد وردپرس افزونه ها و سپس افزودن را انتخاب نمایید، در صفحه جدید افزونه های موردنظر را جستجو و نصب نمایید. با توجه به اینکه تنظیمات اکثر افزونه ها در دیتابیس ذخیره می شود ( حتی بعد از حذف آنها ) دیگر نیازی نیست مجدد آنها را تنظیم کنید و یا اطلاعات اولیه را در آنها وارد کنید.

اگر بعد از راه اندازی سایت خطایی مربوط به یکی از افزونه های نصب شده در سایت مشاهده کردید، می توانید از مسیر wp-content\plugins افزونه موردنظر را حذف و سپس آخرین نسخه آن را از طریق مخزن وردپرس دانلود و نصب نمایید.

نصب قالب سایت

در این مرحله می بایست قالب سایت خود را در وردپرس نصب کنید. اگر قالب خود را قبلا خریداری کرده اید می توانید با مراجعه به پشتیبان قالب فایل های درون ریز قالب خود را دریافت و طبق آموزش زیر آنها را درون ریزی کنید تا مجبور نباشید از ابتدا قالب را طراحی و راه اندازی نمایید.

ابتدا قالب وردپرسی مورد نظر را در مسیر \wp-content\themes (ساب دامنه) کپی نمایید.

مطابق تصویر زیر در مدیریت وردپرس به بخش "پوسته ها" (شماره 1) مراجعه کرده و جهت فعالسازی پوسته موردنظر بر روی " فعال کردن" ( شماره 2 ) کلیک نمایید.


تصویر (9)

پس از فعالسازی قالب موردنظر می بایست فایل درون ریز قالب را که از پشتیبان قالب دریافت کرده اید و با فرمت XML می باشد را مطابق تصویر زیر فراخوانی کنید تا نصب آن انجام شود. ابتدا از منوی "ابزارها" گزینه "درون ریزی" را انتخاب نمایید.


تصویر (10)

مطابق تصویر زیر افزونه درون ریزی پوسته های وردپرسی را نصب و سپس فعال نمایید.


تصویر (11)

فایل درون ریز را با کلیک بر روی گزینه "Choose File" (شماره 1) انتخاب و سپس بر روی "بارگذاری پرونده و درون ریزی آن" (شماره 2) کلیک نمایید تا درون ریزی فایل انجام شود.

تصویر (12)

مطابق تصویر زیر در کادر اول (شماره 1) می توانید یوزر جدیدی بسازید و یا مطالب را به یکی از یوزرهای موجود اختصاص دهید (شماره 2)، با زدن تیک "دانلود و درون ریزی فایل های پیوست" (شماره 3) فایل های ضمیمه ی نوشته ها (یا هر محتوای انتقال یافته دیگر) هم به سایت جدید اضافه می شوند.

جهت شروع درون ریزی بر روی "تایید" (شماره 4) کلیک نمایید. 


تصویر (13)

درون ریزی فایل با موفقیت انجام شده است و هم اکنون می توانید با وارد کردن آدرس دامنه خود در مرورگر، سایت خود را مشاهده کنید.

تقریبا کار بازسازی سایت به پایان رسیده است، هم اکنون می توانید اطلاعات پوشه ساب دامنه را جایگزین سایت اصلی در پوشه Public_html کنید. سپس طبق آموزش رفع مشکل وردپرس ، پس از تغییر دامنه دامنه اصلی ، آدرس اصلی سایت خود را جایگزین ساب دامنه در دیتابیس وردپرس کنید. قبل از هر اقدامی می توانید طبق آموزش زیر از هاست خود بکاپ تهیه کنید:

نحوه گرفتن نسخه پشتیبان در سی پنل

نحوه گرفتن نسخه پشتیبان در دایرکت ادمینآیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 36 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند