مرکز آموزش میهن وب هاست

مرکز آموزش میهن وب هاست

وردپرس را در 9 مرحله سریع کنید

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

وردپرس را در 9 مرحله سریع کنیدمطالعات نشان می دهد که کاربران وقتی به سایتی مراجعه می کنند تمایل دارند سایت در سریع ترین زمان ممکن لود شود. تقریبا 25 درصد از کاربران اگر سایت در 4 ثانیه یا کمتر بارگذاری نشود وب سایت را ترک می کنند. این مورد ممکن است برای مدیر یک سایت بسیار ناگوار باشد. اما خوشبختانه می توانید با انجام راهکارهایی که در این مطلب آموزش داده می شود سرعت سایت خود را تا حد قابل توجهی بهبود ببخشید. اگر بتوانید زمان بارگذاری وب سایت خود را تا 2.9 ثانیه کاهش دهید، در اصل سرعت بارگذاری سایت شما از 50 درصد سایت ها بالاتر است. این بدان معنی است که حتی اقدامات کوچکی در زمینه افزایش سرعت سایت می تواند مزایای بیشماری را برای سایت شما داشته باشند. طبق آمار منتشر شده، وردپرس یک چهارم وب را تحت سلطه خود قرار داده است، صاحبان سایت ها مایلند سرعت وردپرس خود را افزایش دهند تا از رقبای خود عقب نمانند.

در این آموزش، به شما نشان داده می شود که چگونه سرعت سایت وردپرسی خود را در 9 مرحله (آسان و بدون داشتن دانش فنی) افزایش دهید. برای دستیابی به اهداف این راهنما، نیازی به داشتن دانش برنامه نویسی نیست این آموزش برای افرادی طراحی شده است که به تازگی با وردپرس آشنا شده اند و دانش فنی چندانی ندارند. با استفاده از این آموزش نه تنها سرعت سایت شما افزایش پیدا می کند بلکه تاثیر بسیار مثبتی بر سئو سایت شما نیز خواهد داشت.

آنچه شما نیاز دارید

قبل از شروع این آموزش شما باید بررسی کنید که به مدیریت سایت دسترسی کامل دارید.

مرحله 1 - تست سرعت وردپرس

قبل از شروع بهینه سازی وردپرس، شما باید بدانید که سرعت بارگذاری سایت شما در حال حاضر در مقایسه با بقیه سایت ها چقدر است. تست سرعت سایت صرفا یک کار ابتدایی و ساده نیست؛ اگر سایت شما در حال حاضر با سرعت مطلوبی لود می شود، می توانید به مراحل دیگر این آموزش مراجعه کنید و مرحله اول را نادیده بگیرید. ابزارهای مفیدی وجود دارند که شما را قادر به ارزیابی عملکرد سایت می کنند. برای بررسی و تست سرعت سایت خود می توانید از ابزارهای موجود در سایت های Pingdom، GTmetrix و WebPagetest استفاده کنید، جهت مقایسه عملکرد سایت های ذکر شده نیز آموزشی با عنوان مقایسه ابزارهای تست سرعت سایت | Pingdom، GTmetrix و WebPagetest در سایت درج شده است که پیشنهاد می شود حتما آن را مطالعه کنید.

نتیجه آنالیز سایت از طریق Gtmetrix
تصویر (1)

مرحله 2 - حذف پلاگین های غیر ضروری و پوسته ها

افزونه ها را به این دلیل در وردپرس نصب می کنید که ویژگی های جدید را به سایت خود اضافه نمایید. همچنین پوسته ها نیز ظاهر سایت را مدرن و مرتب نشان می دهند و سایت شما کاربر پسندتر می شود. هر پلاگینی عملکرد خاصی دارد و به مرور زمان مجبور خواهید شد پلاگین های زیادی را در سایت نصب نمایید تا بتوانید ویژگی های بیشتری به سایت اضافه کنید، اینکار در بلندمدت باعث می شود تا داشبورد وردپرس شما مملو از پلاگین های غیرضروری شود و در نهایت منجر به کند شدن سایت می گردد. همچنین تاثیر منفی در عملکرد وردپرس نیز خواهد داشت. نصب پلاگین هایی که عملکرد مشابهی دارند به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا باعث اختلال و مشاهده انواع خطاها در سایت می شوند.

در حالت ایده آل، سایت شما فقط باید دارای پلاگین هایی باشد که برای کارکرد آن ضروری است. پس همین حالا به بخش افزونه های وردپرس سایت خود مراجعه کرده و افزونه های غیر ضروری را غیرفعال یا حذف کنید.

مرحله 3 - Minify کردن فایل های CSS، HTML و جاوا اسکریپت

Minify به معنی حذف فاصله ها و کدهای اضافی است که باعث سنگینی صفحات و قالب سایت می شود.

Minification یکی از تکنیک های مفید برای بهبود عملکرد وب سایت و افزایش سرعت لود سایت می باشد. Minify کردن برای کاهش اندازه فایل ها (HTML، CSS، JS) با حذف کاراکترهای اضافی، مانند فضاها و نظرات، در فایل های ذکر شده می باشد.

پلاگین هایی که می توانند به شما در Minify کردن فایل ها (HTML، CSS، JS) کمک کنند، عبارتند از Autoptimize و W3 Total Cache. هر کدام از این پلاگین ها دارای ویژگی های خاصی می باشند و به شما کمک می کنند تا سرعت لود سایت خود را بهبود ببخشید. توصیه می شود به صورت همزمان از این دو افزونه استفاده نکنید.

Minify کردن فایل های CSS، HTML و جاوا اسکریپتتصویر (2)

مرحله 4 - فعال کردن فشرده سازی Gzip

علاوه بر Minify کردن فایل ها، می توانید از یک روش دیگر نیز برای فشرده سازی فایل ها استفاده کنید که فشرده سازی Gzip نامیده می شود. اساسا هر زمان که کاربری از سایت شما بازدید می کند منابع (فایل ها) از سرور شما بارگذاری می شوند. فایل های بزرگ به زمان بیشتری برای بارگیری نیاز دارند. با فعال کردن Gzip، می توانید حجم این فایل ها را به طور قابل توجهی کاهش دهید، این امر باعث می شود سرعت فرایند بارگذاری سایت شما در مرورگر افزایش یابد. در آموزشی با عنوان آموزش رفع خطای gzip compression در سایت GTmetrix در این خصوص به صورت کامل توضیحات ارائه شده است.

مرحله 5 - بهینه سازی تصاویر

استفاده از تصاویر با کیفیت بالا قطعا نقش زیادی در زیبا شدن سایت دارد اما باید به این مورد نیز فکر کنید که کاربران شما ممکن است دارای محدودیت های پهنای باند اینترنت باشند یا سرعت اینترنت آنها به اندازه کافی خوب نباشد. البته بهینه سازی تصاویر سایت می بایست با دقت انجام شود و از تصاویر کوچک با کیفیت پایین استفاده نکنید. روش های متعدد برای بهینه سازی تصاویر در وب سایت شما وجود دارد. پلاگین های وردپرس مانند Smush Image Compression و EWWW Image Optimizer یک راه حل ساده برای رسیدن به سرعت بیشتر بدون به خطر انداختن کیفیت تصاویر را به شما ارائه می دهند. افزونه های ذکر شده به صورت رایگان در مخزن وردپرس موجود هستند.

بهینه سازی تصاویر با افزونه Smushتصویر (3)

مرحله 6 - محتوای طولانی را صفحه بندی کنید

یکی دیگر از کلمات کلیدی که ممکن است در نتایج جستجو برای روش های بهینه سازی وردپرس یافت شود صفحه بندی مطالب است. پیشنهاد می شود مطالب سایت خود را در اندازه های استاندارد و در چند صفحه به کاربران ارائه کنید، با اینکار هم سرعت لود سایت شما بالاتر می رود و هم از نظر سئو برای سایت شما مطلوب خواهد بود.

صفحه بندی به طور معمول برای بخش نظرات استفاده می شود، زیرا برخی از مطالب سایت دارای بخش نظرات بسیار زیادی می باشند و برای لود تمامی نظرات ممکن است زمان زیادی صرف شود. شما می توانید صفحه بندی نظرات را به راحتی در وردپرس فعال کنید، ابتدا به قسمت تنظیمات وردپرس بروید و سپس روی زیر منوی "گفتگو" کلیک نمایید. در اینجا می توانید حداکثر تعداد نظرات در هر صفحه را تعیین کنید. 

صفحه بندی محتوای طولانی در وردپرستصویر (4)

صفحه بندی در پست ها را می توان با اضافه کردن <!–nextpage–> به متن خود انجام دهید. وردپرس به طور خودکار کد فوق را تشخیص داده و فعال خواهد کرد.

مرحله 7 - ارتقاء نسخه PHP برای افزایش سرعت وردپرس

این روش یکی از ترفندهای کمتر شناخته شده برای افزایش سرعت لود سایت وردپرسی می باشد. مهاجرت از PHP5 به PHP7 ممکن است برای شما سخت باشد زیرا در برخی موارد باعث ایجاد اختلال و خطا در سایت می شود. اما مزایای این کار شما را ترغیب می کند هر چه سریعتر سایت خود را با جدیدترین نسخه php سازگار کنید. استفاده از نسخه php7 برای سایت وردپرسی باعث افزایش 30 تا 50 درصدی در عملکرد آن می شود. به همین دلیل در نسخه جدید وردپرس به صورت پیشفرض می بایست از نسخه php7 استفاده شود.

ارتقاء نسخه PHP برای افزایش سرعت وردپرستصویر (5)

با این حال، در حال حاضر مهمترین دلیل برای عدم استفاده از نسخه php7 توسط کاربران عدم سازگاری برخی از افزونه ها و پوسته ها از این ورژن می باشد. اگر می خواهید مطمئن شوید که افزونه ها و پوسته سایت شما با نسخه php7 سازگار هستند پیشنهاد می شود از افزونه PHP Compatibility Checker استفاده کنید که در مخزن وردپرس به صورت رایگان در دسترس است.

مرحله 8 - استفاده از پلاگین های کش

Caching یک مکانیزم شناخته شده برای سرعت بخشیدن به بارگذاری سایت در مرورگر می باشد. استفاده از سیستم Caching باعث می شود مصرف منابع در سرور شما کاهش یابد و عملکرد بهتری داشته باشد. پلاگین های مختلف برای وردپرس ارائه شده اند که انواع مختلف روش های کش کردن فایل ها را ارائه می دهند، از جمله پلاگین های WP-Rocket و W3 Total Cache که هر کدام از آنها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. به هیچ وجه توصیه نمی شود از دو پلاگین ذکر شده بطور همزمان استفاده کنید.

مرحله 9 - استفاده از یک شبکه توزیع محتوا (CDN)

هر چند امروزه سرعت اینترنت بسیار افزایش پیدا کرده است و سرعت لود سایت ها نیز بهتر شده است، اما فراموش نکنید که ممکن است سرور شما در همه جای جهان با سرعت مطلوبی در دسترس نباشد. مهمترین دلیل کاهش لود سایت در مناطق مختلف جهان می تواند مربوط به دور بودن کاربر از محل سروری که سایت شما در آن قرار دارد باشد.

امروزه مدیران سایت ها برای رفع این مشکل از Content Delivery Networks) CDN) استفاده می کنند. یک شبکه ی توزیع محتوا یا CDN در اصل یک مجموعه از سرور ها در کشور های مختلف جهان می باشد. هنگامی که CDN را در وب سایت خود فعال می کنید باعث می شود تا صفحات سایت شما در یک سرور نزدیک به محل سکونت کاربر قرار گرفته و به وی نمایش داده شود. این موضوع باعث کاهش تعداد کل درخواست های پردازش شده توسط وب سرور و در نتیجه بهبود سرعت لود سایت وردپرسی شما می شود.

از معروفترین سایت های ارائه دهنده CDN در جهان می توان Cloudflare و MaxCDN را نام برد.

نتیجه گیری

در این آموزش، چگونگی افزایش سرعت سایت وردپرسی در 9 مرحله ساده توضیح داده شد. با انجام موارد ذکر شده در این آموزش می توانید عملکرد سایت خود را به صورت قابل توجهی بهبود ببخشید. 

0/5 از 0 رای

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 10 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند