آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس همراه با معرفی افزونه

اگر شما یک وب سایت وردپرسی دارید قاعدتا یک دیتابیس هم خواهید داشت. تمام اطلاعات وب سایت شما، در دیتابیس ذخیره می شود که شامل: پست ها، افزونه ها، قالب ها، تصاویر، لینک ها و همچنین ورودی فرم های سایت شما می باشد. در صورتی که این دیتابیس با اطلاعات ناخواسته پر شود، عملکرد آن را مختل می کند. برای جلوگیری از این اختلال، باید دیتابیس را بهینه سازی کرد. بهینه سازی، باعث کاهش حجم دیتابیس و افزایش سرعت بارگذاری وب سایت شما می شود. در این آموزش چگونگی بهینه سازی دیتابیس وردپرس به دو روش توضیح داده شده است.
روش اول: بهینه سازی دیتابیس با استفاده از Phpmyadmin 
1- پس از ورود به هاست، بر روی "phpmyadmin" کلیک کنید.

تصویر(1)

2- پس از ورود به phpmyadmin بر روی نام دیتابیس کلیک کنید (شماره 1). سپس تمام جدول های پایگاه داده را مشاهده خواهید کرد که در سمت راست نیز حجم واقعی و مقدار حجم ناخواسته هر جدول نیز قابل مشاهده است(شماره 2). همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، سه جدول دارای حجم ناخواسته هستند (شماره 3) که با بهینه سازی این دیتابیس، مشکل این جدول ها رفع خواهد شد.


تصویر(2)

3- در انتهای جدول ها، تیک گزینه Check all (شماره 1) را بزنید تا تمام جدول ها انتخاب شوند. سپس از منوی "With selected" (شماره 2)، گزینه "Optimize table" (شماره 3) را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا عملیات بهینه سازی انجام شود.(در صورتی که حجم اطلاعات جدول ها بالا باشد، عملیات بهینه سازی زمان بر خواهد بود).

تصویر(3)

4- پس از اتمام عملیات بهینه سازی، با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبه رو خواهید شد که بیان گر موفقیت آمیز بودن بهینه سازی جدول ها می باشد.

تصویر(4)

5- حال اگر مجدد جدول های دیتابیس را مشاهده کنید، حجم ناخواسته سه جدول مشخص شده در تصویر شماره 2 این آموزش پاک سازی شده اند. 


تصویر(5)

روش دوم: بهینه سازی دیتابیس با استفاده از افزونه WP-Optimize
1- به منظور نصب افزونه، ابتدا وارد پیشخوان وردپرس شوید و همانند تصویر زیر از بخش افزونه ها بر روی افزودن کلیک کنید.

تصویر(6)

2- با کلیک بر روی افزودن به صفحه " افزودن افزونه " انتقال داده می شوید که می بایست در کادر جست و جو عبارت " WP-Optimize "(شماره 1) را وارد نمایید، در لیست نتایج، همانند تصویر زیر بر روی گزینه " هم اکنون نصب کن "(شماره 2) کلید کنید.

تصویر(7)

3- سپس افزونه را فعال کنید.


تصویر(8)

4- پس از فعال سازی، بخش "WP-Optimize" به کادر سمت راست مدیریت وردپرس شما اضافه خواهد شد، که جهت بهینه سازی دیتابیس، باید بر روی "Database" کلیک کنید.

تصویر(9)

5- در این بخش هر موردی که می خواهید توسط این افزونه بهینه سازی شود را انتخاب کنید(شماره 1). همچنین می توانید هر مورد را به صورت جداگانه بهینه سازی نمایید(شماره 2).

تصویر(10)

توجه: حتما قبل از انجام عملیات بهینه سازی، از دیتابیس خود بکاپ گیری کنید.
6- جهت آغاز بهینه سازی بر روی گزینه " اجرای تمام بهینه سازی انتخاب شده " کلیک کنید.


تصویر(11)

7- همچنین می توانید، در بخش تنظیمات این افزونه (شماره 1)، با فعال سازی گزینه " فعال کردن برنامه ریزی شده پاک کردن و بهینه سازی" (شماره 2)، و همچنین انتخاب زمان بندی مدنظر (شماره 3)، به صورت دوره ای عملیات بهینه سازی دیتابیس را توسط این افزونه، انجام دهید.


تصویر(12)آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 42 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند