آموزش تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس

یکی از نکات مهم در سئو و بهینه سازی سایت وردپرسی، تنظیم پیوند های یکتا برای نوشته ها است. بدین ترتیب با تنظیم صحیح و مناسب پیوند یکتا درک نوشته های سایت برای موتورهای جستجوگر و هدایت بازدیدکنندگان به سایت بهبود خواهد یافت. با توجه به این که تنظیم پیوند یکتای مناسب وردپرس یکی از سوالات پرتکرار کاربران است، در این آموزش در مورد آن توضیحاتی ارائه شده است که می توانید از آن استفاده کنید.
پیوندهای یکتا (WordPress Permalinks) آدرس دهی نوشته های سایت هستند که فرمت‌های گوناگونی برای این مورد که آدرس نوشته‌ ها به چه شکل نمایش داده شوند را در پیشخوان وردپرس فراهم می کنند. البته این مورد صرفا محدود به نوشته‌های وردپرس نبوده و می توان در آدرس دسته‌بندی مطالب، برچسب مطالب، محصولات که شامل پیوند یکتا ووکامرس شده و هر نوع پست تایپ سفارشی که در سایت وجود داشته، فرمت دهی دلخواه را اعمال نمود تا برای موتورهای جستجوگر جذاب تر باشند. در ابتدا که نصب وردپرس را انجام می دهید، به صورت پیش فرض یک نوشته از سایت (همانند نوشته " سلام دنیا! ") فرمتی مشابه لینک زیر خواهد داشت :
http://example.com/?p=1
این نوع مسیردهی با اینکه فواید خاص خود را دارد، به عنوان مثال لینک کوتاه تری ارائه داده و حفظ کردن آن می تواند راحت تر باشد، اما لینک مفهوم خاصی را راجع به نوشته منتقل نخواهد کرد و در نظر موتورهای جستجوگر نیز به همین ترتیب درک آن سخت تر خواهد بود. البته این موضوع صرفا مربوط به انتخاب پیوند یکتا در وردپرس نبوده و دلایل دیگری نیز وجود دارد. اما بخش قابل توجهی شامل نوع پیوند یکتا بوده که با تنظیم صحیح و مناسب آن می توان نتایجی مطلوب تری نزد موتورهای جستجوگر کسب نمود. در پیشخوان وردپرس چند ساختار دیگر هم برای لینک مطالب وجود دارد که می توان به نام نوشته، دسته بندی نوشته و یا هر مورد دیگر که بسته به محتوا و مدیریت سایت می تواند خوانایی را افزایش دهد اشاره کرد که در این حالت درک مطالب برای موتور جستجوگر و کاربر آسان تر خواهد بود.
برای اعمال این تنظیمات، ابتدا وارد پیشخوان وردپرس شده و سپس به مسیر "تنظیمات" (شماره 1) و سپس "پیوندهای یکتا" (شماره 2 ) مراجعه کنید و مشابه تصویر زیر اقدام به تغییر پیوند یکتا در وردپرس کنید.
تصویر (1)
پیوند ساده ( پیشفرض ) : این نوع پیوند با استفاده از شناسه مطلب لینک ‌را ایجاد می‌کند؛ یعنی لینک سایت به صورت domain.com/?p=1 تنظیم می شود. در این مثال لینک به مطلب دارای شناسه 1 اشاره می‌کند. به طورکلی استفاده از این ساختار پیوند یکتا توصیه نمی‌شود.
پیوند روز و نام: در این حالت به جای شناسه از تاریخ انتشار مطلب که از سال و ماه و روز تشکیل شده به همراه عنوان پست استفاده می‌شود. این مورد به دلیل طولانی بودن تاریخ و استفاده کمتر از کاراکتر برای عنوان مطلب، مناسب نمی‌باشد.
پیوند ماه و نام: این فرمت مشابه پیوند روز و نام بوده با این تفاوت که تاریخ از سال و ماه تشکیل می شود.
پیوند عددی: در این نوع آدرس دهی مطالب وردپرس با استفاده از شناسه در ابتدای لینک و سپس نام یا عنوان نوشته ایجاد می‌شود.
نام نوشته: می توان گفت یکی از انواع مناسب پیوند یکتا وردپرس این مورد می‌باشد، زیرا می‌توان به‌راحتی و با استفاده از حداکثر کاراکتر اختصاص داده شده به لینک مطالب پیوند مورد نظر را ایجاد کرد و درک آن نیز برای بازدیدکننده و همچنین موتور جستجوگر راحت تر خواهد بود.
ساختار دلخواه: جهت ایجاد آدرس دهی دلخواه بوده و می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد تا با توجه به سلیقه و نظرتان فرمتی را تعیین کنید. در این نوع، امکان اعمال تغییرات متنوع تری وجود داشته و می توانید با توجه به نوع سایت پیوند مخصوصی را تنظیم نمایید. به عنوان نمونه سایت‌ هایی که در موضوعات مختلف فعالیت دارند بهتر است تا ساختار آدرس نوشته ‌ها به گونه‌ای تنظیم شود که شامل دسته ‌بندی نوشته هم باشد. در زیر چند نمونه ارائه می شود که می توانید با درج عبارت ذکر شده در کادر مربوطه ساختار دلخواهی تنظیم کنید.
 
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس سال :
%year%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس ماه :
%monthnum%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس روز :
%day%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس ساعت :
%hour%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس دقیقه :
%minute%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس ثانیه :
%second%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس نام نوشته :
%postname%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس دسته‌بندی نوشته :
%category%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس آی‌دی نوشته :
%post_id%
نمایش پیوند یکتا وردپرس بر اساس نام نویسنده :
%author%
درصورتی که برای مدتی اسکریپت تان تحت پیوند یکتای پیش فرض و یا پیوند یکتای دیگری در حال اجرا بوده و حال تصمیم گرفته اید که مورد دیگری را تنظیم کنید، توجه نمایید با خطای 404 برای لینک ها در وب مستر مواجه خواهید شد و می بایست این لینک ها را به آدرس های صحیح جدید ریدایرکت کنید. می توانید از افزونه های مرتبط با این کار هم چون Yoast Seo استفاده نمایید.


آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

افزودن به مورد علاقه ها افزودن به مورد علاقه ها

پرینت این مقاله پرینت این مقاله

در همین زمینه

هر گونه مشکل و سوالی دارید، تیم ما آماده پاسخگویی می باشد

هم اکنون ارتباط را برقرار کنید

بخش مورد نظر را انتخاب کنید


در حال حاضر 16 نفر از همکاران Online در حال پاسخگویی هستند